Trwa ładowanie...
d494zy6
15-09-2015 14:00

Qatargas dostarczy pierwszy gaz do terminalu LNG; eksperci - to dobry wybór

Wybierając Qatargas jako pierwszego dostawcę skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu Polska postawiła na doświadczoną firmę. Qatargas jest pierwszym dostawcą LNG do Polski więc jego umowa z PGNiG to szansa na przećwiczenie współpracy na przyszłość - uważają eksperci.

Share
d494zy6

We wtorek Polskie LNG podało, że skroplony gaz ziemny przeznaczony do schłodzenia i rozruchu terminalu LNG w Świnoujściu, dostarczy największy producent LNG na świecie oraz operator największej floty metanowców - firma Qatargas. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które pośredniczy w dostawach do terminalu w ramach umowy z Polskim LNG, porozumiało się w tym zakresie z katarską spółką.

W ramach umowy z wykonawcą terminalu LNG w Świnoujściu, Polskie LNG ma zapewnić surowiec na cele technologiczne realizowanej inwestycji. Konsorcjum ze spółką Saipem na czele odpowiedzialne jest natomiast za wykonanie rozruchu technologicznego, w skład którego wchodzą takie czynności, jak m.in. schłodzenie, stabilizacja pracy instalacji oraz przeprowadzenie ruchu próbnego i prób eksploatacyjnych całego terminalu.

Ekspert ds. energetycznych z Instytutu Sobieskiego Robert Zajdler powiedział PAP, że wybierając Qatargas, jako pierwszego dostawcę skroplonego gazu ziemnego do terminalu LNG w Świnoujściu, Polska postawiła na sprawdzonego partnera.

"Rozwój zdolności przesyłowych pod koniec poprzedniej i na początku obecnej dekady wyniósł tę spółkę na pozycję globalnego lidera w produkcji LNG. Jej zdolności eksportowe wynoszą obecnie ok. 57 mld m sześc. gazu rocznie" - podkreślił Zajdler.

d494zy6

Jak dodał, wybór katarskiego dostawcy jest uzasadniony ze względu na dużą wiarygodność Qatargas, "wyrażoną nie tylko przez zaufanie międzynarodowych udziałowców w katarskich przedsięwzięciach, ale także przez zasięg rynków zbytu firmy i zaufanie odbiorców na całym świecie".

"W czasach napięć politycznych w Europie, które mogą skutkować zakłóceniami w dostawach gazu do Unii, posiadanie wiarygodnego partnera zyskuje na znaczeniu bardziej niż w latach sprzed kryzysu gazowego w 2009 r." - uważa ekspert.

Jak zaznaczył, mimo znacznej odległości od Europy, dostawcy z Kataru zaopatrują dzisiaj największych odbiorców LNG na Starym Kontynencie, w tym Wielką Brytanię, Włochy, Hiszpanię, Belgię i Francję.

"Inwestycje ostatniej dekady uplasowały ten kraj na pozycji lidera i umożliwiły mu osiągnięcie ponad 32 proc. udziału w globalnym obrocie LNG. Qatargas ma bogate doświadczenie w realizacji dostaw rozruchowych dla wielu terminali LNG na świecie" - zauważył Zajdler.

d494zy6

"Infrastruktura eksportowa dostosowana jest do załadunku gazu skroplonego na jednostki zarówno średnie, jak i największe, co umożliwia pewną biznesową elastyczność i dostosowanie pojemności transportowca do potrzeb klientów" - powiedział PAP ekspert.

Przypomniał, że katarski potentat jest stroną kontraktu na zakup LNG do terminalu w Świnoujściu w ramach umowy długoterminowej z PGNIG, a dostawy surowca na potrzeby technologiczne będą realizowane tymi samymi zbiornikowcami LNG.

Ekspert ds. energetycznych z Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik podkreślił, że PGNiG jest największym odbiorcą i sprzedawcą gazu w Polsce, a zatem ma największy potencjał rozprowadzenia surowca ze Świnoujścia.

"Jest też odpowiedzialne za kontrakt katarski więc wydaje się, że to naturalny wybór. Qatargas jest pierwszym dostawcą LNG do Polski więc jego współpraca z PGNiG przy próbach to szansa na przećwiczenie jej na przyszłość" - powiedział PAP Jakóbik.

d494zy6

Qatargas jest największym producentem LNG na świecie oraz podmiotem czarterującym największą flotę zbiornikowców LNG. Dostawy na potrzeby schłodzenia i rozruchu terminalu będą realizowane metanowcami typu Q-Flex, a więc takimi samymi jak te, które będą realizować dostawy dla PGNiG w ramach umowy długoterminowej. Qatargas posiada bardzo bogate doświadczenie w realizacji dostaw rozruchowych dla wielu terminali LNG na świecie.

d494zy6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d494zy6
d494zy6