Trwa ładowanie...
d6ggcfb
12-03-2017 14:15

Radom/ Drapieżne ptaki ze Słowacji w walce z zanieczyszczającymi parki gawronami

Sprowadzone ze Słowacji jastrzębie, sokoły i myszołowce walczą z gawronami zanieczyszczającymi parki w Radomiu. Drapieżne ptaki mają zniechęcić je do budowania gniazd w centrum i zmusić do przeniesienia się na obrzeża Radomia. Miasto zapłaci sokolnikom blisko 80 tys. zł.

d6ggcfb
d6ggcfb

Ptaki przywieźli do Radomia sokolnicy z Bańskiej Bystrzycy. Wypuszczają swoich podopiecznych o wschodzie słońca. Ptaki krążą nad parkami przez kilkanaście godzin, po czym wracają do właścicieli.

"Gawrony i gołębie boją się ptaków drapieżnych. Dzięki temu zmuszamy je, by zakładały swoje gniazda poza terenami parków" - powiedział PAP jeden z sokolników, Filip Bielik. Rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu Marcin Gutowski, podkreślił, że ptasie odchody to duży problem radomskich parków. Jak zaznaczył, wiosną i latem służby nie nadążają z czyszczeniem parkowych ławek i alejek.

Wcześniej bez większych efektów próbowano usuwać ptasie gniazda przed okresem lęgowym. Emitowano też dźwięki mające odstraszyć gołębie i gawrony. "Mamy nadzieję, że przy pomocy drapieżnych ptaków w końcu sobie poradzimy" - dodał Gutowski. Według sokolników, ich metoda daje szansę powodzenia nawet w 90 procentach. Drapieżne ptaki ze Słowacji będą w Radomiu do końca maja. Po letniej przerwie powrócą tutaj jeszcze na dwa miesiące, jesienią. W sumie miasto zapłaci za usługę sokolników prawie 80 tys. zł.

d6ggcfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ggcfb