Trwa ładowanie...
dvn2ykb
12-10-2016 15:50

Radom podpisał list intencyjny dot. udziału w programie Mieszkanie plus

Radom jest jednym z 17 miast, których władze podpisały w środę ze spółką BGK Nieruchomości list intencyjny zawierający deklarację przystąpienia do pilotażowego programu Mieszkanie plus. Na początek w tym mieście mogłoby powstać 170 mieszkań na wynajem.

dvn2ykb
dvn2ykb

Radom przedstawił BGK Nieruchomości - spółce odpowiedzialnej za pilotażową realizację programu Mieszkanie plus - trzy działki o łącznej powierzchni 1,8 ha, na których miałyby powstać budynki z mieszkaniami na wynajem.

"Miasto zaproponowało nam trzy atrakcyjne lokalizacje. Są to miejsca dobrze skomunikowane i nie objęte żadnymi roszczeniami" - ocenił wiceprezes BGK Nieruchomości Tomasz Siwak. "Mam nadzieję, że pierwsze mieszkania będą mogły być oddane do użytku za dwa lata. Zgodnie z założeniami rządowego programu cena najmu będzie wynosiła od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy" - dodał.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że gmina zamierza realizować także własny program budowy mieszkań na wynajem, adresowany przede wszystkim do młodych rodzin. "Poprzez podpisanie tego listu intencyjnego sygnalizujemy, że jesteśmy zainteresowani również współpracą z BGK Nieruchomości" - stwierdził Witkowski.

Wstępnie do realizacji pilotażowego programu, oprócz Radomia, wytypowane zostały takie miasta jak: Biała Podlaska, Chorzów, Dębica, Gliwice, Katowice, Kobyłka, Nowa Dęba, Pelplin, Poznań, Skawina, Stalowa Wola, Starogard Gdański, Trzebinia, Tychy, Wałbrzych i Września.

dvn2ykb

Jak podkreślał obecny w środę w Radomiu wiceminister rozwoju Paweł Chorąży, w pierwszej kolejności do programu pilotażowego zakwalifikowano samorządy, które wyraziły gotowość do przystąpienia do inwestycji. "To jest program rządowy, ale odbywa się we współpracy z samorządami, która dotyczy m.in. przedstawienia odpowiednich działek" - powiedział dziennikarzom Chorąży. Dodał, że przy doborze miast do programu pilotażowego brano także pod uwagę różnorodną lokalizację oraz wielkość miast. "Zależało nam na tym, by były to zarówno miasta średnie - jak Radom, czy mniejsze - jak Pelplin" - stwierdził wiceminister.

Chorąży zapowiedział, że zgodnie z założeniami programu w przyszłym roku pierwsi wykonawcy powinni wejść na teren budowy. Natomiast na przełomie 2018 i 2019 r. przewidziane jest oddawanie do użytku mieszkań objętych tym programem. "To jest ambitny termin" - zaznaczył wiceminister. "Dlatego już dzisiaj rozpoczynamy pracę nad dopracowaniem modelu biznesowego dla każdej z tych lokalizacji" - dodał Chorąży.

Zgodnie z założeniami programu, powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kwadratowy.

Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy.

dvn2ykb

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

dvn2ykb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvn2ykb