Ranking funduszy emerytalnych - luty 2013

Luty to drugi miesiąc z kolei, w którym większość funduszy emerytalnych wypracowało ujemne stopy zwrotu. Średni miesięczny wynik wyniósł -0,3%. Żadnemu z 14 funduszy nie udało się uzyskać dodatniej stopy zwrotu.

Ranking funduszy emerytalnych - luty 2013
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

12.03.2013 | aktual.: 22.04.2013 15:12

Jedną z przyczyn słabych wyników funduszy emerytalnych w minionym miesiącu była kontynuacja, trwającej od stycznia korekty na warszawskim parkiecie. Niezbyt dobrze poradziły sobie spółki z indeksu WIG20, wskaźnik je grupujący odnotował stratę rzędu -1,6%. W efekcie wynik indeksu szerokiego rynku WIG również był ujemny i wyniósł -1,2%. W przeciwieństwie do stycznia, kiedy zyskiwały obydwa wskaźniki grupujące spółki o mniejszej kapitalizacji, w lutym na plusie był tylko mWIG40 +0,4%. Tym razem ujemną stopę zwrotu odnotował indeks małych spółek sWIG80 -1,7%. Niekorzystna koniunktura dotyczyła również krajowego rynku długu. Indeks obligacji skarbowych IROS drugi miesiąc z kolei, poniósł stratę, sięgającą tym razem -0,34%. W lutym, najbardziej spadały ceny obligacji średnio- i długoterminowych. Indeks IROS-5, grupujący papiery o 5-letnim terminie do wykupu stracił -0,64%, a IROS-10 -0,48%. Najlepiej poradziły sobie dłużne papiery skarbowe o krótszym terminie wykupu – indeks obligacji 2-letnich odnotował stratę
rzędu -0,09%.

Żadnemu funduszowi nie udało się w lutym wypracować zysku. Najlepiej poradził sobie Allianz Polska OFE z wynikiem 0,0%. Stopę zwrotu powyżej średniej wypracował jeszcze Amplico OFE -0,1% oraz OFE Warta -0,2%. Jednocześnie niemal wszystkie fundusze pobiły benchmark, składający się w 30% z indeksu WIG oraz 70% z indeksu IROS, który stracił w lutym -0,6%. W sumie różnica pomiędzy najsłabszym a najlepszym wynikiem wyniosła 0,7 pkt proc.

Lutowy ranking funduszy emerytalnych, oparty na wskaźniku information ratio, nie przyniósł znaczących zmian w ocenie funduszy, zarówno w horyzoncie 12-miesięcznym, jak i 3 letnim. W gronie liderów, od siedmiu miesięcy, pozostają trzy OFE: Nordea OFE z najwyższą notą 5a w obydwu perspektywach, Allianz Polska OFE z notą 5a w horyzoncie 36-miesięcznym oraz 4a w horyzoncie 12-miesięcznym oraz Amplico OFE z oceną 5a w perspektywie rocznej i 4a w perspektywie 3-letniej.

Jedynym funduszem, który mocno się wyróżnił jest Generali OFE, który odnotował spadek obu ocen do najniższego poziomu 1a. Jeszcze rok temu fundusz mógł pochwalić się najwyższą oceną w perspektywie 12 miesięcy - 5a. To także jedyny fundusz, który nie zdołał pobić benchmarku w lutym, tracąc -0,7%. Generali OFE to rozwiązanie, którego wyniki inwestycyjne w ostatnich miesiącach nie należały do najlepszych, plasowały go w 3 i 4 kwartylu stóp zwrotu. Wyjątkiem był styczeń, kiedy to fundusz wypracował najwyższy wynik wśród funduszy emerytalnych. W sumie, wynik za ostatnie 12 miesięcy wynoszący +9,2% jest jednym z najsłabszych w grupie.

Zespół Analiz Online

[ Pełne wystąpienie przewodniczącego KNF

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31032/2013-03-04_fe_rankingi_luty.pdf )

rankingofeii filar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)