Trwa ładowanie...

Referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii dokładnie za miesiąc. Analitycy ostrzegają

Jak dzięki ewentualnemu Brexit-owi można bezpieczniej zarobić.

Referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii dokładnie za miesiąc. Analitycy ostrzegająFot: stux/pixabay (Public Domain)
d2yrwc7
d2yrwc7

Już tylko miesiąc został do arcyważnego wydarzenia dla rynków finansowych - referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. John Hardy z Saxo Banku ostrzega przed dużym ryzykiem gry na funcie i tłumaczy, jak dzięki ewentualnemu Brexit-owi można bezpieczniej zarobić.

- Cały rynek walutowy jak na szpilkach czeka na wpływ referendum na kurs funta szterlinga - zauważa John Hardy, strateg Saxo Banku. Radzi bardzo dużą ostrożność graczom z foreksa, wskazując na ryzyko wystąpienia gwałtownej krótkoterminowej zmienności w przypadku, gdy Zjednoczone Królestwo wybierze wyjście z Unii.

Z ogromnymi wahaniami kursu wymiany funta mamy z resztą do czynienia już od kilku tygodni. W środę notowania brytyjskiej waluty wystrzeliły do góry blisko o 14 groszy. Z taką sytuacją ostatni raz mieliśmy do czynienia prawie półtora roku temu.

Tegoroczne notowania funta

Ostatnie umocnienie, kontynuowane także w poniedziałek (notowania funta rosną 0,6 proc. do poziomu prawie 5,74 zł), to efekt głównie pozytywnych dla eurooptymistów wyników sondaży.

d2yrwc7

- Sondaże wskazują na wyraźną przewagę zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w strukturach wspólnoty, a prawdopodobieństwo wyliczone na ich podstawie wskazuje, iż szanse na rozpad UE wynoszą jedynie 18 proc. - zauważa Jakub Stasik, analityk XTB. Zdaniem eksperta rynku walutowego, z tego względu jest bardzo prawdopodobne, iż słabość funta może powoli dobiegać końca. Pierwszy kwartał tego roku przyniósł prawie 10-proc. spadek kursu.

Im mniej prawdopodobne jest jakiekolwiek zdarzenie w ocenie rynku, tym wyższe mogą być zyski obstawiając taki scenariusz. Obecnie za taki należy przyjąć Brexit. - Gdy Wielka Brytania zagłosuje za wyjściem z Unii, nastąpi bardzo duży spadek kursu funta szterlinga, a także w minutach bezpośrednio poprzedzających ogłoszenie wyniku referendum, gdy na rynku nie będą dostępne jakiekolwiek ceny, potencjalnie duże luki - ostrzega John Hardy.

Sytuacja w mniejszej skali, ale może być podobna do tej z dnia ogłoszenia uwolnienia kursu franka szwajcarskiego. Ekspert Saxo Banku przestrzega przed graniem na foreksie w momencie publikacji wyników referendum. Zmienność w trakcie sesji może pięcio- czy sześciokrotnie przekroczyć zwykły poziom. Zwraca przy tym uwagę na opcje walutowe, które minimalizują ryzyko strat do dokładnie znanego z góry poziomu - opłaty za zakup lub sprzedaż instrumentu.

d2yrwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yrwc7