Trwa ładowanie...

Rekordowa cena za pierwsze wydanie "Hobbita". Kolekcjoner dał 137 tys. funtów

Nowego właściciela znalazł egzemplarz dzieła Tolkiena wydany w 1937 roku, opatrzony dedykacją autora.

Share
Rekordowa cena za pierwsze wydanie "Hobbita". Kolekcjoner dał 137 tys. funtów
Źródło: Eastnews, Fot: Piotr Jedzura/REPORTER
dk4tbqn

Egzemplarz pierwszego wydania "Hobbita" J.R.R. Tolkiena - z 1937 r. z dedykacją autora - został sprzedany na aukcji w Londynie za 137 tys. funtów. To cena niemal dwukrotnie wyższa niż oczekiwano.

Książka, którą wystawiono na aukcję, została podarowana przez autora jednej ze studentek na uniwersytecie w Leeds, Katherine ("Kitty") Killbride. Tolkien opatrzył książkę odręczną dedykacją i czterema wersami w języku elfickim, który sam stworzył.

dk4tbqn

Jak przypomniał portal BBC News, w 2008 roku inny egzemplarz "Hobbita" z pierwszego wydania uzyskał cenę około 60 tys. funtów, wówczas rekordową. Przed czwartkową aukcją jej organizatorzy spodziewali się, że książka zostanie sprzedana za około 70 tys. funtów.

"Hobbit" to opowieść o tym, jak poczciwy, lubiący spokój Bilbo Baggins wyruszył ze swej zacisznej norki na wielką wyprawę i w towarzystwie trzynastu krasnoludów oraz czarodzieja Gandalfa dotarł do Samotnej Góry, gdzie wspólnie stawili czoło smokowi Smaugowi i zdobyli pilnowany przez niego skarb.

Początki "Hobbita" to opowieści, które Tolkien opowiadał swoim dzieciom na dobranoc. W pewnym momencie zaczął je spisywać, a ich fragmenty odczytywał na zebraniach oxfordzkich klubów literackich. Słuchacze wysoko ocenili opowieść i zasugerowali autorowi ich wydanie.

dk4tbqn

Podziel się opinią

Share
dk4tbqn
dk4tbqn