Trwa ładowanie...
d337kxz
d337kxz

Renciści rozważają przejście do szarej strefy

Renciści prowadzący działalność gospodarczą przeżywają koszmar - alarmuje "Dziennik Polski". Procedura zwrotu składki na ubezpieczenie społeczne jest tak skomplikowana, że niektórzy zapowiadają wyrejestrowanie firm i wejście w tzw. szarą strefę.
Share
d337kxz

Dotąd renciści prowadzący działalność gospodarczą opłacali jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ale od stycznia muszą wpłacać też składki na ubezpieczenie społeczne. Równowartość składki rentowej i emerytalnej (414 zł) ma im zwracać Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Procedura odzyskania pieniędzy przez rencistów jest jednak bardzo złożona. Najpierw muszą zarejestrować się w terenowym oddziale PFRON, a potem wypełniać skomplikowane ankiety. Wypełnione formularze przesyłane są do warszawskiej centrali PFRON, która wprowadza je do systemu. Wystarczy jednak niewielki błąd, by ankieta została przez system odrzucona i wszystko zaczyna się od nowa.

Najgorsze jest to - pisze "Dziennik Polski" - że ankiety renciści będą musieli wypełniać i wysyłać co miesiąc. Kiedy otrzymają zwrot wpłaconych wcześniej do ZUS pieniędzy? Tego nie wie nikt, choć - w myśl przepisów - powinno to nastąpić najdalej po siedmiu dniach od wypełnienia i wysłania formularza.

Polecamy:
» Najnowsze wiadomości z kraju i świata

d337kxz

Podziel się opinią

Share
d337kxz
d337kxz