Trwa ładowanie...
marek sawicki
11-09-2010 15:30

Resort rolnictwa chce finansować budowę targowisk

W przyszłym roku zostanie uruchomiony zostanie program, które pozwoli finansować powstawanie lokalnych targowisk - poinformował na konferencji w Siedlcach minister rolnictwa Marek Sawicki.

Resort rolnictwa chce finansować budowę targowiskŹródło: WP.PL, fot: Izabela Trzaska
d2njzlm
d2njzlm

Mają to być targowiska, na których rolnicy będą mogli bezpośrednio sprzedawać swoje produkty. - Wierzę, że to będą produkty szczególnej wartości, a większość z nich będą to wyroby tradycyjne, regionalne i ekologiczne - mówił Sawicki. Podkreślił, że produkty te będą spełniały wymogi i standardy unijnego bezpieczeństwa żywności.

Pieniądze na ten cel mają pochodzić z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, przesuniętych z innych działań, w których pieniądze zostały w małym stopniu wykorzystane. Wstępnie resort planuje, że na ten cel będzie przeznaczonych 70 mln euro. - Są to wystarczające środki do sfinansowanie 300-320 targowisk powiatowych - ocenił minister. Przygotowaniem takich miejsc mają zająć się władze samorządowe.

Sawicki przypomniał, że zgodnie z przepisami rolnicy mogą sami wytwarzać i sprzedawać żywność w swoim gospodarstwie. Jego zdaniem powstanie takich rynków i targowisk ułatwi rolnikom handel i zbliży do konsumentów. Sawicki poinformował, że uruchomienie możliwości finansowania powstawiania takich targowisk obecnie jest konsultowane z Komisją Europejską.

d2njzlm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2njzlm