Trwa ładowanie...
d41b4aw

Rodzina na Swoim nawet dla 70-latka!

Wszyscy kochają Rodzina na Swoim. Kredyty z dopłatą do zakupu mieszkania czy budowy domu biorą nawet 70-latkowie! Na drugim biegunie są ..nastolatkowie, którzy też chcą mieć ratę o kilkaset złotych mniejszy kredyt. Co ciekawsze największe kredyty w ramach RnS nie są udzielane w Warszawie. Zobacz jak wygląda rządowy program w liczbach:
Share
Rodzina na Swoim nawet dla 70-latka!
Źródło: Jupiterimages
d41b4aw
 • w rekordowym 2009 roku udzielono kredytów w ramach Rodziny na Swoim na sumę blisko 5,5 mld złotych. Ten wynik może zostać pobity. Po pierwszym półroczu wartość kredytów wyniosła ponad 3,2 mld zł
  • mieszkania w RnS najczęściej kupują osoby w wieku 25-29 lat (39,8 proc. rynku wtórnego i 45,7 proc. rynku pierwotnego). Na budowę domu z dopłatą najczęściej decydują się nieco starsi - 41, 9 proc. ma przedziału 30-34 lata.
  • kredyt w ramach Rodziny na Swoim dostają też stosunkowo dojrzałe małżeństwa. Najstarszym beneficjentem w Polsce jest osoba mająca więcej niż 70 lat! Dużo większą popularnością cieszył się wśród 60-latków. Tu dopłaty dostaje już ponad 100 osób. Trzeba tu przypomnieć, że rząd już planuje, by RnS była dostępna tylko dla osób poniżej 35. roku życia
  • na drugim biegunie są rodziny dużo młodsze stażem. Kredyt w ramach RnS dostały, bowiem trzy osoby mające mniej niż 19 lat!
   • oprócz ograniczeń wiekowych, rząd chce także dopłacać tylko do kredytów branych na nowe mieszkania. Tymczasem większość dopłat idzie do rynku wtórnego - od początku programu jest to 60,1 proc. Tylko niecałe 22 proc. kredytów pomaga w kredytowaniu. Reszta to dopłaty na budowę domu
  • najdroższe mieszkania w ramach RnS są kupowane w Warszawie, bo limit za m2 wynosi ponad 8 tys. zł. Średnia wartość kredytu na mieszkanie na rynku wtórnym wyniosła 285 tys. zł, a na rynku pierwotnym 320 tys. zł.
  • na dole tabeli są Gorzów Wlkp, gdzie średnia kwota kredytu RnS na nowe mieszkanie wyniosła 160 tys. zł oraz Opole, gdzie była najniższa kwota kredytu na mieszkanie używane (127 tys. zł).
  • Bydgoszcz jest jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, w którym w pierwszym półroczu 2010 roku udzielono mniej kredytów w programie Rodzina na Swoim niż rok wcześniej. Liczba ta spadła z 333 do 312 kredytów (o 6,3 proc.). Oddalony o kilkadziesiąt kilometrów i objęty dokładnie takimi samymi wskaźnikami cen nieruchomości kwalifikujących się do programu Toruń, zanotował 257-proc. wzrost, najwyższy w Polsce. Średnio w miastach wojewódzkich liczba kredytów w rządowym programie wzrosła o 36,2 proc., do 5458 szt.
  • biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najwyższa średnia kwota kredytu na budowę domu jednorodzinnego w drugim kwartale 2010 roku była wcale nie w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie, a w... Gorzowie Wielkopolskim, wyniosła 303 tys. zł. Do tej wartości nie należy jednak przywiązywać większej wagi, bo jest to statystyka niemiarodajna ze względu na małą liczbę kredytów RnS na budowę domu – w drugim kwartale tego roku w Gorzowie udzielono ich cztery. Tyle samo co w Warszawie, a w Białymstoku, Bydgoszczy i Olsztynie liczba domów zbudowanych w programie wyniosła... zero. Najwięcej domów w ramach programu zbudowano w drugim kwartale w Rzeszowie (13) oraz Poznaniu i Toruniu (po 11). Łącznie w miastach wojewódzkich udzielono 71 kredytów na ten cel, co jest wynikiem o 18 sztuk lepszym od poprzedniego kwartału.
  • inaczej sytuacja wygląda poza aglomeracjami. W drugim kwartale udzielono 1868 kredytów na budowę domu poza miastami wojewódzkimi, przy takiej próbie statystyki są już miarodajne. Najwyższa średnia kwota kredytu na dom jednorodzinny odnotowana została w dolnośląskim (225 tys. zł), a najniższa w łódzkim (144 tys. zł). To samo łódzkie miało z kolei najwyższą średnią wartość kredytu na mieszkania z rynku pierwotnego (250 tys. zł), na którym najniższe średnie kwoty kredytów zanotowano w świętokrzyskim (108 tys. zł). Na rynku wtórnym na biegunach były województwa pomorskie (171 tys. zł) i znów świętokrzyskie (116 tys. zł).

SO, Wirtualna Polska
Marcin Krasoń, Open Finance
dane BGK

d41b4aw

Podziel się opinią

Share
d41b4aw
d41b4aw