Trwa ładowanie...
d3bibwk

Rosja wznowi import warzyw z Polski

Rosja zezwoliła na import warzyw z Polski od środy - poinformował szef federalnej służby ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko.
Share
Rosja wznowi import warzyw z Polski
Źródło: Jupiterimages
d3bibwk

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział we wtorek PAP, że wciąż czeka na potwierdzenie doniesień, iż od środy Rosja zezwoliła na import warzyw z Polski.

- Jesteście szybsi niż minister, ja jeszcze nie mam oficjalnego potwierdzenia, czekam na nie - przyznał Sawicki w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli.

Zapewnił, że gdy informacja się potwierdzi, zostanie wydany oficjalny komunikat.

d3bibwk

Także wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk powiedział PAP, że Polska wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia informacji o tym, że Rosja zezwoliła na import naszych warzyw - jak twierdzi szef federalnej służby ds. nadzoru w sferze praw konsumentów (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko.

- Wczoraj podpisano zezwolenie dla Polski na wwóz warzyw od 20 (lipca-PAP), to znaczy od jutra - powiedział Oniszczenko agencji Interfax.

Według niego - z powodu biurokratycznej zwłoki Komisji Europejskiej - Polska straciła tydzień, bo KE długo nie przysyłała niezbędnych dokumentów.

Wcześniej Jarosław Wojtowicz, wiceminister rolnictwa mówił PAP, że już podpisał dokumenty, o które prosiła Moskwa oraz że zostały one wysłane do Komisji Europejskiej oraz do Rosji. Chodziło o pisemną informację o tym, jak jest zorganizowana sieć polskich laboratoriów, a także o oświadczenie, że polskie władze wystawiają świadectwa bezpieczeństwa tylko dla polskich upraw. Strona rosyjska chciała mieć gwarancje, że Polska nie będzie certyfikowała reeksportu.

d3bibwk

Rosja wprowadziła embargo na import świeżych warzyw z krajów UE na początku czerwca w związku z falą zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. Podczas czerwcowego szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie Kreml zgodził się odblokować import warzyw z Unii.

Rosja jest dla Polski ważnym partnerem w handlu artykułami rolno-spożywczymi.

W 2010 r. Polska wyeksportowała na rosyjski rynek świeże i mrożone warzywa (bez ziemniaków) o wartości 114,3 mln euro, w 2009 r. za 72,5 mln euro. Wartość eksportu tych produktów w latach 2008-2010 stanowiła 17 proc. polskiego eksportu tej grupy żywności. W pierwszych czterech miesiącach tego roku trafiły już do Rosji warzywa o wartości ponad 58 mln euro.

d3bibwk

Podziel się opinią

Share
d3bibwk
d3bibwk