Trwa ładowanie...

RPP już 4 miesiąc z rzędu obniża stopy procentowe, jak długo to potrwa?

Stopy procentowe zgodnie z przewidywaniami analityków zostały obniżone o 0,25%. Komunikat do decyzji RPP stawia pod znakiem zapytania dalsze decyzje Rady. Dziś rusza szczyt europejski i to on będzie najprawdopodobniej nadawał dalszy ton rynkom walutowym.

RPP już 4 miesiąc z rzędu obniża stopy procentowe, jak długo to potrwa?Źródło: internetowykantor.pl
d1kv2ju
d1kv2ju

Wczoraj zgodnie z przewidywaniami RPP w komunikacie o godzinie 13:00 poinformowała o obniżeniu stóp procentowych o 0,25%. Była to decyzja zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów. Powodem takich oczekiwań była seria słabszych danych dla polskiej gospodarki i spadająca inflacja. Ze względu na słabość tych odczytów, część analityków spodziewała się nawet mocniejszego ruchu i obniżki o 0,50%. Dowodem na to był ruch na rynku walutowym po ogłoszeniu decyzji, kiedy to złoty umacniał się względem głównych walut.

Komunikat RPP nie daje jednoznacznych wskazówek co do decyzji na marcowym posiedzeniu. Z jednej strony utrzymane zostało łagodne stanowisko samej rady, z drugiej strony wycięto z niego zdanie, że władze monetarne nie wykluczają dalszego łagodzenia nastawienia. Rynki odczytały to jako zapowiedź wstrzymania serii obniżek i złoty umacniał się. Bardzo ważne dla tej decyzji będą nadchodzące odczyty danych makroekonomicznych dla Polski. Tak długo jak gospodarka będzie zwalniać a inflacja będzie utrzymywać się w celu inflacyjnym jest miejsce na stymulowanie gospodarki tanim pieniądzem i można oczekiwać kolejnych decyzji. Nawet jeśli nie będzie ich w marcu to wielu analityków spodziewa się kolejnej obniżki w ciągu 3 miesięcy i być może jeszcze jednej do końca roku. Wstrzymanie podwyżek z pewnością wpłynie na umocnienie się złotówki.

Dane o stopach procentowych przykryły, mający w tym samym czasie miejsce, amerykański, bardzo korzystny, odczyt dotyczący wniosków o kredyt hipoteczny. Dzisiejszy dzień będzie wyjątkowo ciekawy. Odbędzie się aukcja hiszpańskiego długu, której efekt przy obecnym zamieszaniu z zarzutami skierowanymi na urzędującego premiera nie jest jednoznaczny. Natomiast o godzinie 14:30 ma miejsce konferencja Mario Draghiego po posiedzeniu EBC. Historycznie wypowiedzi szefa banku miały istotny wpływ na zachowanie rynków i tym razem można się spodziewać zwiększonej zmienności w trakcie tego wystąpienia. Oglądając wystąpienie warto na chwilę rzucić okiem na dane zza oceanu, gdyż o tej samej godzinie opublikowana zostanie liczba nowozarejstrowanych bezrobotnych.

Komentarze do wykresów:

d1kv2ju

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 3.01.2013 do 07.02.2013

Kurs EUR/PLN podąża obecnie w szerokim kanale wzrostowym i znajduje się coraz bliżej dolnego ograniczenia tej formacji. Najbliższym technicznym wsparciem jest obecnie dolne ograniczenie kanału spadkowego na poziomie 4.1550. W przypadku ruchu w górę najbliższym technicznym oporem są okolice 4.2085 czyli tegoroczne maksima dla tej pary.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 3.01.2013 do 07.02.2013

d1kv2ju

Na parze CHF/PLN, kurs utworzył formację trójkąta o nachyleniu wzrostowym. Oporem technicznym jest górne ograniczenie tej formacji na poziomie 3.4050, gdyby doszło do przebicia tego poziomu kolejny opór leży już na 3.4120 gdzie znajdują się maksima tego roku. W przypadku znacznie bardziej pożądanego przez kredytobiorców ruchu w dół najbliższy opór znajduje się już w okolicach 3.3650.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 3.01.2013 do 07.02.2013

Kurs USD/PLN porusza się w szerokim trendzie bocznym. Na wykresie zaznaczyliśmy dodatkową linię oporu wewnątrz trendu. Odbicie od niej będzie najprawdopodobniej sygnałem nadchodzącego umacniania się PLN względem USD. Obecnie najbliższym wsparciem technicznym są okolice 3.0400 gdzie znajdują się tegoroczne minima kursowe oraz dolne ograniczenie kanału.

d1kv2ju

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 3.01.2013 do 07.02.2013

Kurs GBP/PLN porusza się w ramach trendu spadkowego. W przypadku ruchu w górę oporem technicznym jest wyrysowana dodatkowa linia trendu w okolicach poziomu 4.8500. Gdyby kurs poruszał się w dół najbliższym wsparciem jest tegoroczne minimum na poziomie 4.7760 a w przypadku przebicia dolne ograniczenie kanału spadkowego w okolicach 4.7500.

Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl

d1kv2ju

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d1kv2ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kv2ju