RPP podtrzymuje ocenę, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja gospodarce (aktl.)

#
dochodzą wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki z konferencji prasowej
#

06.04. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - głosi komunikat po dwudniowym posiedzeniu RPP.

"W ocenie Rady w najbliższych kwartałach dynamika CPI pozostanie ujemna ze względu na wcześniejszy silny spadek cen surowców na rynkach światowych. Jednocześnie towarzyszyć temu będzie stabilny wzrost gospodarczy, w tym oczekiwany wzrost dynamiki popytu konsumpcyjnego wspierany rosnącym zatrudnieniem, prognozowanym przyspieszeniem płac oraz zwiększeniem świadczeń społecznych. Jednocześnie źródłem niepewności dla gospodarki - w tym dla kształtowania się cen - pozostaje ryzyko pogorszenia koniunktury na świecie oraz wahania cen surowców" - czytamy w środowym komunikacie.

RPP jednocześnie stwierdziła, że "w Polsce utrzymuje się stabilny wzrost gospodarczy, choć dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej sygnalizują, że dynamika PKB w I kwartale br. mogła być nieznacznie niższa niż w poprzednim kwartale".

"Wzrost aktywności jest nadal wspierany przez stabilny wzrost konsumpcji i rosnące inwestycje. Zwiększaniu popytu konsumpcyjnego sprzyja postępujący wzrost zatrudnienia oraz poprawa nastrojów konsumentów. Ponadto inwestycje są wspierane przez dobrą sytuację finansową firm, wysokie wykorzystanie ich zdolności produkcyjnych oraz relatywnie korzystne perspektywy popytu. Towarzyszy temu stabilny wzrost akcji kredytowej. Tempo wzrostu gospodarczego jest jednocześnie ograniczane przez osłabienie popytu zewnętrznego" - stwierdza zarazem Rada.

Prezes NBP Marek Belka mówił na konferencji prasowej, że obecna sytuacja gospodarki "to nie są warunki, w których myśli się o obniżce stóp".

"Nie sądzę, że wydarzenia z ostatniego miesiąca uczyniły obniżkę stóp bardziej prawdopodobną" - powiedział, dodając, że ma na myśli m.in. "dynamiczny wzrost gospodarczy w Polsce" oraz zdecydowaną poprawę na rynku pracy.

"Sądzę, że ruch w dół stóp procentowych nie miałby bezpośredniego wpływu na kształtowanie się kosztów obsługi długu publicznego" - mówił prezes NBP.

"Dlatego nie chcemy obniżać stóp, bo myślę, że w tym zakresie dotarliśmy już do pewnego poziomu równowagi" - ocenił. Zwrócił uwagę, że stopy procentowych kredytów dla małych przedsiębiorstw są na tym samym poziomie, co w strefie euro.

"Jeżeli będzie gwałtowane pogorszenie aktywności gospodarczej, to wtedy będzie można myśleć o istotnym zmniejszeniu oprocentowania" - zaznaczył Belka. "Wtedy może warto jest obniżyć stopy znacząco" - dodał.

Podczas dwudniowego posiedzenia RPP po raz pierwszy obradowała w nowym, pełnym składzie. Pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)