Ruszył nabór wniosków o 500+ na kolejny rok. ZUS podał najnowsze dane
1 czerwca 2022 roku rozpocznie się nowy okres świadczeniowy programu 500+, który potrwa do końca maja następnego roku. Każda osoba, która pobiera teraz świadczenie i chce nadal dostawać pieniądze w czerwcu i w następnych miesiącach, musi złożyć odpowiedni wniosek. ZUS poinformował, ilu Polaków już się zgłosiło.
Do ZUS wpłynęło już ponad 392 tys. wniosków o 500+ na ok. 633,7 tys. dzieci – poinformował w środę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Przypomnijmy, że to właśnie ZUS będzie teraz odpowiedzialny za obsługę świadczenia, a nie, tak jak wcześniej, samorządy.
ZUS zajmie się obsługą 500+
Zakład stopniowo przejmuje kompetencje związane z 500+ już od początku tego roku. Paweł Żebrowski podliczył, że od 1 stycznia instytucja ta przyjmuje wnioski o świadczenie "500 plus" na nowo narodzone dzieci. Te osoby będą teraz pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja. Później - tak jak każdy - będą musieli złożyć wniosek o wypłatę pieniędzy w nowym okresie świadczeniowym, czyli od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku.
Żebrowski zaznaczył też, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca maja 2022 r. Jeśli środki z programu wypłaca już gmina, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres.
Inflacja szaleje. 500+ do waloryzacji? Minister odpowiada
Zwrócił też uwagę, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy. W tej sytuacji nastąpi odmowa przyznania kolejnych środków, bo rodzice pobierają już 500 plus z gmin.
Żebrowski wyjaśnił też, że rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r., może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe: ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.
Wniosek o 500+ tylko przez internet
Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Pieniądze z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. Gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja o 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie SMS lub e-maila.
W związku ze zmianami niektóre placówki Poczty Polskiej pomogą składać wnioski o 500+ i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Pracownicy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełnieniu wniosków o świadczenie.