Rynek FX skupi się na decyzji RPP, przestrzeń do osłabienia PLN ograniczona
06.05. Warszawa (PAP) - Ten tydzień na FX upłynie pod znakiem stóp procentowych. Rynek, co prawda w większości nie spodziewa się obniżki na majowym posiedzeniu RPP, ale wskazuje,...
06.05.2013 | aktual.: 06.05.2013 11:23
06.05. Warszawa (PAP) - Ten tydzień na FX upłynie pod znakiem stóp procentowych. Rynek, co prawda w większości nie spodziewa się obniżki na majowym posiedzeniu RPP, ale wskazuje, że jest ona już wliczona w cenę papierów. Przestrzeń do osłabienia złotego jest ograniczona - oceniają analitycy.
"Początek tygodnia przyniesie skupienie się znów na czynnikach krajowych. Jutro rozpoczyna swoje posiedzenie Rada Polityki Pieniężnej i analitycy bankowi są podzieleni, co do jej rezultatów" - napisał w porannym komentarzu Janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ Banku.
Najbliższe, decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 7-8 maja. W ubiegłotygodniowej ankiecie PAP 17 z 24 ankietowanych ekonomistów wskazało, że RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. 5 ekonomistów oczekuje cięcia stóp o 25 pb, 2 ekonomistów spodziewa się redukcji stóp o 50 pb.
Zdaniem analityków Raiffeisen Polbank znaczny popyt na polskie obligacje ogranicza zakres deprecjacji złotego, chociaż brak obniżki stóp może spowodować pewną korektę na papierach.
"W ostatnim czasie wyraźnie wzrosły oczekiwania na kolejne cięcie stóp przez Radę, co jednak nie jest naszą prognozą. Biorąc również pod uwagę utrzymujący się popyt inwestorów na polskie obligacje skarbowe przestrzeń do osłabienia złotego w tym tygodniu wydaje się ograniczona (chyba że brak obniżki spowodowałby korektę na obligacjach). Tym bardziej, że również ze strony impulsów z zagranicy ubogi kalendarz publikacji makroekonomicznych raczej nie dostarczy argumentów do większych zmian w notowaniach polskiej waluty" - oceniają w komentarzu analitycy Raiffesien Banku.
Również zdaniem ekonomisty DZ Banku Rada w maju wstrzyma się jeszcze z kolejną obniżką stóp procentowych i o powrocie do cyklu obniżek stóp procentowych zadecydują pierwsze dane za II kwartał publikowane w maju oraz wynik PKB za I kwartał.
"Spodziewamy się nieznacznego pogłębienia spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego do 0,5 proc. rdr. Dla złotego najważniejsza będzie wymowa komunikatu RPP" - napisał w porannym komentarzu Janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ Banku.
WZGLĘDNY SPOKÓJ W EUROPIE
Ekonomiści nie spodziewają się dzisiaj dużej zmienności na europejskich rynkach m.in. z powodu święta w Wielkiej Brytanii.
"Dzisiejsza sesja w Europie nie powinna przynieść zbyt dużej zmienności na rynkach walutowych, ponieważ dziś zabraknie inwestorów z Londynu (święto w Wielkiej Brytanii). Bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy poprawiły nastroje inwestycyjne na świecie i naszym zdaniem będą wspierać dolara względem głównych walut w przekroju tygodnia. Ze strony danych makro nie należy dziś się spodziewać impulsu do zwiększenia zmienności - publikowane dziś wskaźniki PMI są jedynie rewizjami już wcześniej znanych danych i musiałyby znacznie odbiegać od pierwotnych wskazań" - uważa ekonomista DZ Banku.
W strefie euro o godz. 10.00 zostanie podany PMI w usługach w kwietniu.
Zdaniem Konrada Ryczki, analityka DM BOŚ, obecnie na polskim rynku zacznie się gra pod obniżkę stóp procentowych.
"Po zdyskontowaniu decyzji EBC, na rynku złotego i długu ponownie powinna rozpocząć się gra pod dalsze możliwe obniżki stóp w wykonaniu RPP" - napisał w komentarzu Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Rada EBC obniżyła w czwartek stopy procentowe. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego została obniżona o 25 pkt. bazowych do 0,5 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC obniży stopę procentową kredytu refinansowego właśnie o 25 pkt. bazowych. Stopa procentowa kredytu refinansowego po czwartkowej obniżce jest najniższa w historii.
Prezes EBC Mario Draghi na czwartkowej konferencji poinformował, że Europejski Bank Centralny jest gotowy do dalszych działań, mających na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w strefie euro, jeśli będą one konieczne. Draghi dodał, że EBC nie wyklucza obniżenia stopy depozytowej do negatywnego poziomu i technicznie jest przygotowany na taki ruch.
Ważnym wydarzeniem dla rynku długu będzie czwartkowa aukcja obligacji. MF zaoferuje papiery PS0718 oraz ewentualnie (w przypadku zmiany sytuacji rynkowej) OK0116 za łącznie 3,0-7,0 mld zł.
poniedz. czwartek czwartek 9.40 15.50 9.35
EUR/PLN 4,1471 4,1448 4,1662 USD/PLN 3,1659 3,1427 3,1677 EUR/USD 1,3099 1,3203 1,3153
OK0715 2,57 2,56 2,55 PS0418 2,75 2,72 2,68 DS1023 3,19 3,16 3,17 (PAP)
kba/ asa/