Trwa ładowanie...
d4elysw

Rynek w punkcie równowagi ze wskazaniem

Po czterech dniach spadków główne indeksy warszawskiego parkietu rozpoczęły notowania od lekkich wzrostów, jednak ostatnie sesje pokazały, iż nawet umiarkowany optymizm na otwarciu w połączeniu z dalszymi zawirowaniami w rejonie eurolandu sprowadziły indeksy w granicach godziny 10.15 na minima sesji na poziomie 2651 punktów.

Share
d4elysw

Dopiero informacja o chęci zakupu przez Japonię obligacji Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej dodała naszemu rynkowi animuszu do wzrostów, wyciągając indeks WIG20 do poziomów 2676 punktów (+0,6%), znosząc przy tym negatywny obraz wczorajszej sesji. Na tyle jednak starczyło sił i środków stronie popytowej.

Od godziny 13,00 podaż zaczęła znów mocniej przyciskać, ściągając przy tym cały pozytywny obraz dzisiejszych notowań. Ostatecznie na fixingu wszystkie główne indeksy zamknęły się po zielonej stronie rynku WIG20 (+0,49%), WIG (+0,57%), mWIG40 (+0,78%), sWIG80 (+0,43%) przy obrotach przekraczających 1 mld zł na całym rynku. A pozytywną wskazówką na najbliższe sesje jest szerokości rynku, gdzie ilość spółek wzrostowych do spółek spadkowych wyniosła 190/145.
Wśród spółek o największej kapitalizacji po ponaddziewięcioprocentowej przecenie do gry wraca ostatni król parkietu, KGHM, który wsparty uaktualnioną rekomendacją Deutsche Banku (zmiana z 135 zł do 210 zł) oraz rosnącymi cenami miedzi wzrósł dzisiaj o 3,47%. Powoli do gry wraca PKO BP, którego notowania ostatecznie zamknęły się na poziomie o 0,3% wyższym niż w dniu wczorajszym. Wsparcie obozu byków zapewniły dzisiaj znacznie przecenione w ostatnim czasie walory PZU (+1,08%) Hamulcowym dla blue chipów okazały się akcje TPSA (-1,51%) oraz Pekao (-1,77%).

Ponad 28% wzrostem kursu może poszczycić się dzisiejszy debiutant, spółka Izostal, specjalizująca się w produkcji zaawansowanych technologicznie izolacji antykorozyjnych na rurach stalowych. Tak imponująca zmiana notowań była równocześnie największym dzisiejszym wzrostem wśród spółek notowanych na głównym parkiecie Z szerokiego rynku na uwagę zasługuje także spółka New World Resources ze wzrostem wartości o blisko 5% W porannych godzinach została odtajniona rekomendacja Deutsche Banku, który podniósł cenę docelową czeskiej spółki z 285 do 350 koron, co w przeliczeniu na polskie złote daje podniesienie ceny docelowej z około 45,2 zł do 55,5 zł.

d4elysw

W dniu dzisiejszym Zarząd Giełdy poinformował, iż z dniem 16.01.2011 z obrotu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zostaną wycofane notowane już prawie 20 lat akcje spółki Swarzędz. Z racji iż ostatni dzień sesyjny przypada na dzień 14.01.2011 roku, piątkowa sesja będzie ostatnią, podczas której akcjonariusze będą mieli możliwość dokonywania transakcji na tych walorach.

Dzień 14.01.2011 roku będzie także ostatnim dniem notowań producenta tkanin lnianych spółki Orzeł. Informacja o wycofaniu spółki z obrotu giełdowego spowodowała największy w dniu dzisiejszym spadek o ponad 33%.

Z technicznego punktu widzenia dzisiejsza sesja w dalszym ciągu daje szansę na pozytywny rozwój zdarzeń w średnioterminowej perspektywie, gdyż przez cały dzień kurs spółek o największej kapitalizacji pozostawał nad średnioterminową linią kanału wzrostowego, która od lipca działa jako skuteczne wsparcie. W perspektywie najbliższych paru dni liczę na pewną stabilizację notowań z większym prawdopodobieństwem powrotu do nowej fali wzrostów. Jednak aby tak pozytywny scenariusz mógł się spełnić, niewątpliwie potrzebny jest mocny impuls wzrostowy zamykający lukę bessy na poziomie 2710 punktów.

Jan Nowakowski makler DM BZ WBK S.A.

d4elysw

Podziel się opinią

Share
d4elysw
d4elysw