Rząd chce poprawić ściąganie należności państwa i samorządów
Likwidacja barier w sprawnym dochodzeniu należności państwa i samorządów oraz zwiększenie ściągalności pieniędzy do budżetu to cele przyjętych we wtorek przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Dokument przygotowało Ministerstwo Finansów. Zgodnie z komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu organy egzekucyjne będą miały prawo do stosowania zabezpieczenia tych składników majątkowych osoby zobowiązanej, z których możliwe jest prowadzenie egzekucji.
"Zgodnie z propozycją, uprawnienia takie otrzymają wszystkie organy egzekucyjne. Przykładowo, dyrektor oddziału ZUS będzie organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania następujących środków egzekucyjnych: z wynagrodzenia za pracę, ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej, z wierzytelności pieniężnych czy rachunków bankowych" - napisano w komunikacie CIR.
Służby prasowe rządu wskazały, że w projekcie nowelizacji ustawy znajdzie się rozwiązanie, pozwalające organom nadzoru wstrzymać z urzędu postępowanie egzekucyjne lub czynności egzekucyjne.
"Zaproponowano, by wierzyciel miał obowiązek wystawienia tytułu wykonawczego na oboje małżonków w sytuacji, gdy celem egzekucji będzie wyegzekwowanie należności pieniężnej, za którą odpowiedzialność ponoszą wspólnie małżonkowie z majątku wspólnego oraz z ich majątków osobistych" - informuje CIR. W określonych przypadkach będzie możliwe zgłoszenie sprzeciwu wobec egzekucji z majątku wspólnego, co skutkować będzie wstrzymaniem egzekucji.
W założeniach proponuje się również wprowadzenie procedur umożliwiających dochodzenie należności pieniężnych zabezpieczonych zastawem skarbowym lub hipoteką przymusową w sytuacji, gdy własność przedmiotu zabezpieczenia przejdzie na inną osobę.
Zmienione mają zostać również zasady dotyczące możliwości ponownego wszczęcia postępowania egzekucyjnego. "Wprowadzony zostanie przepis, na podstawie którego we wniosku o ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego wierzyciel powinien podać informacje o ujawnionym majątku lub źródłach dochodu dłużnika (...) Ponadto wprowadzone będą zmiany obejmujące możliwość zwolnienia z opłaty komorniczej. Zwolnienie to będzie dotyczyć należności Skarbu Państwa dochodzonych na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez ministra finansów" - napisano w komunikacie.
Zdaniem rządu, zastosowanie przyjętych w założeniach rozwiązań umożliwi wzrost efektywności działania organów egzekucyjnych oraz przyczyni się do zwiększenia dochodów budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego.