Trwa ładowanie...
dqwnpxm

Rząd liczy na Azjatów przy budowie mieszkań

Polska potrzebuje siły roboczej z Azji. Bez
Chińczyków czy Hindusów nie uda się zrealizować rządowego programu
budowy mieszkań. Dlatego Ministerstwo Pracy rozważa wprowadzenie
kontyngentów dla pracowników z największego kontynentu świata -
pisze "Dziennik".

dqwnpxm
dqwnpxm

W tym tygodniu w resorcie pracy odbędzie się spotkanie minister Anny Kalaty z odpowiedzialnym za budownictwo ministrem Andrzejem Aumillerem. Kluczową kwestią będzie jak zaradzić niedoborom pracowników w Polsce, oraz jak zrealizować rządowy program budowy 3 milionów mieszkań.

Według resortu budownictwa brakuje nam ok. 200 tysięcy rąk do pracy. Jak dowiedział się "Dziennik", jednym z podstawowym źródeł deficytowej siły roboczej ma być Azja. _ Bierzemy pod uwagę między innymi Chiny, Indie, Indonezję, czy Bangladesz _ - mówi Anna Kalata. Pierwsze kontyngenty pracowników z tych rejonów mogłyby zostać uruchomione najwcześniej za rok.

Zdaniem ekspertów Polska nie ma po prostu innego wyjścia i musi otworzyć się na Azję. _ Jeżeli nasza gospodarka ma się nie zadusić, to musimy dopuścić tych pracowników do naszego rynku _- uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Według prognoz w 2013 roku połowa światowej siły roboczej będzie pochodzić właśnie z Chin i Indii. W ciągu tych sześciu lat zacznie aktywność zawodową aż 400 mln młodych ludzi na całym świecie. Jednak tylko co dwudziesty z nich będzie pochodzić z Europy i Ameryki Północnej. (PAP)

dqwnpxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqwnpxm