Trwa ładowanie...
d3ts939

Rząd nie dał zgody na podział EDF Polska ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego

Rząd uzasadnia odmowę zgody na podział EDF Polska zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski - poinformował PAP Mariusz Kozłowski z biura prasowego Ministerstwa Energii.

Share
d3ts939

"Rząd uzasadnia odmowę zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego Polski" - powiedział.

EDF podał w środowym komunikacie, że ubolewa nad decyzją polskiego rządu o braku zgody na podział EDF Polska, co było częścią procesu dezinwestycji w Polsce. EDF chciało oddzielić aktywa kogeneracyjne EDF Polska od elektrowni węglowej w Rybniku.

Zdaniem EDF decyzja o odmowie podziału uniemożliwia wykonywanie praw spółki jako akcjonariusza, zwłaszcza prawa do zakończenia trwającego procesu sprzedaży aktywów w Polsce na rzecz EPH i IFM. Grupa podała, że bada uzasadnienie decyzji polskiego rządu.

d3ts939

Pod koniec października grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.

Do sfinalizowania obu procesów sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku potrzebne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego na podział polskiej spółki EDF. EDF Polska zostało bowiem wpisane wcześniej w tym roku na listę spółek strategicznych. Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił wcześniej, że rząd oczekuje długoterminowego inwestora dla aktywów EDF w Polsce, który zgodzi się na niekoniecznie rentowne, ważne dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycje.

Wstępną, niewiążącą ofertę na zakup aktywów EDF w Polsce złożyły w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. Oferta wpłynęła poza harmonogramem procesu sprzedaży i nie była brana pod uwagę przez sprzedającego. Dwa tygodnie temu spółki złożyły nową ofertę w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania wrześniowej oferty.

d3ts939

Podziel się opinią

Share
d3ts939
d3ts939