Rząd ogłasza trzy nowe programy mieszkaniowe. Oto do kogo są skierowane
600 milionów złotych przeznaczy rząd na wsparcie w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób z niepełnosprawnościami. Pieniądze zostaną rozdzielone na trzy programy - zapowiedział w poniedziałek wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.
- Pierwszy i największy program Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych to jest coś, o co bardzo zabiegały rodziny osób z największymi niepełnosprawnościami – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Wdówik. W ramach programu będą tworzone "małe, kameralne miejsca gwarantujące możliwość zamieszkania". Nie będą one jednak miały formy dotychczasowych domów pomocy społecznej, ale postać wspomaganych mieszkań.
Pomoc w mieszkaniu bez barier
- Społeczności, zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji, będą liczyły maksymalnie 12 mieszkańców podzielonych na zespoły mieszkalne nie większe niż 6 osób - dodał wiceminister. Mieszkańcy będą mieli oferowane wsparcie adekwatne do ich potrzeb.
Drugi program, na który przeznaczone zostanie 150 mln złotych, to "Mieszkanie dla absolwenta". Jest on skierowany do pełnoletnich osób kończących edukację w różnych typach szkół, chcących wynająć mieszkanie. Jak zaznaczył Wdówik, program ten ma charakter degresywny, co ma motywować do aktywności na rynku pracy. Przez pierwszy rok wynajmu mieszkania dofinansowanie będzie wynosiło 100 proc. kosztów wynajmu, w drugim roku 70 proc. kosztów, a w trzecim roku 40 proc.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Banki podniosą oprocentowanie depozytów? "To kluczowe"
Natomiast trzeci program, na który zostanie przeznaczone również 150 mln zł, jest skierowany do osób z niepełnosprawnością, "uwięzionych w mieszkaniach, (...) budynkach z barierami architektonicznymi" – zapowiedział wiceminister.
- Tutaj można otrzymać dofinansowanie do równowartości 15 mkw. nowego mieszkania, które jest wolne od barier – wyliczał Wdówik. Podkreślił, że dzięki temu można sprzedać stare mieszkanie, kupić nowe albo zamienić te lokale z dofinansowaniem i "zacząć aktywne życie nieograniczone barierami architektonicznymi".
Wdówik ocenił, że wszystkie programy wpisują się w przyjętą przez rząd strategię na rzecz osób z niepełnosprawności na lata 2021-2030.
Jak rząd wspiera mieszkalnictwo
W kwietniu rząd przypomniał natomiast, że ruszył program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. W ramach programu rząd we współpracy z samorządem chce budować tysiące mieszkań lokatorskich z preferencyjnymi opłatami za użytkowanie. Budowa pierwszych mieszkań ma się rozpocząć latem tego roku. Liczba chętnych samorządów może urosnąć jeszcze nawet czterokrotnie - wynika z szacunków odpowiedzialnego za program Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Jak na razie rządowe programy, które miały zmniejszyć głód mieszkań w Polsce, nie wypalały. PiS deklarowało, że do końca 2019 roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań w ramach sztandarowego programu Mieszkanie+. Jednak do dziś do użytku oddano nieco ponad 15 tys. mieszkań, a 20,5 tys. jest w budowie - podawała w marcu tego roku Najwyższa Izba Kontroli.
Zdaniem kontrolerów Izby pomysł rządu nie przyniósł oczekiwanych efektów i nie wpłynął na poprawę warunków i rozwiązanie problemów mieszkaniowych w naszym kraju.