Trwa ładowanie...
dv5ghdj

Rząd zdecydował o rozszerzeniu krakowskiej SSE

Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenie o rozszerzeniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie o 88,4 ha. Według szacunków rozszerzenie przyniesie w ciągu kilku lat 774 nowych miejsc pracy i inwestycje o wartości blisko 1,6 mld zł.

Share
dv5ghdj

Jak poinformowano w komunikacie po posiedzeniu rządu, rozszerzenie krakowskiej SSE stwarza warunki do powstawania nowych inwestycji w województwach małopolskim i podkarpackim.

"Ocenia się, że dzięki nim, w perspektywie kilku najbliższych lat, powstanie ok. 770 nowych miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych na poziomie ok. 1 571 mln zł. W otoczeniu strefy może powstać ok. 930 etatów" - napisano w komunikacie.

Grunty włączone do strefy, w związku z planowanymi inwestycjami, położone są na terenie gmin: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim, Skawina, Trzebinia, Sucha Beskidzka i Nowa Sarzyna.

dv5ghdj

Na terenie Krakowa firma HSBC Service Delivery (Polska), zajmująca się obsługą podmiotów wchodzących w skład światowej grupy bankowej HSBC, zamierza znacznie rozszerzyć działalności swojego centrum wykonującego wiele zaawansowanych usług informatycznych i księgowych dla sektora bankowego. Dzięki tej inwestycji ma powstać co najmniej 150 nowych miejsc pracy, przy nakładach na poziomie ok. 800 tys. zł. Przewidywany termin jej zakończenia to koniec 2017 r.

W Tarnowie zaplanowano trzy inwestycje. Grupa Azoty SA, w ramach rozbudowy zakładu produkcyjnego, planuje otworzyć nową wytwórnię poliamidu 6. W efekcie powinny powstać co najmniej 34 nowe miejsca pracy, przy zainwestowaniu ok. 203 mln zł. Inwestycja powinna być zrealizowana do końca 2016 r.

Włoska firma CFP Flexible Packaging zamierza zbudować nowy zakład i wyposażyć go w nowoczesny park maszynowy do produkcji folii. Inwestycja ma kosztować ok. 156 mln zł i powinna umożliwić zatrudnienie 35 osób. Ma być zrealizowana do końca 2018 r.

Niemiecki Akro-Plastic zadeklarował budowę i wyposażenie w nowoczesny park maszynowy zakładu uszlachetniania tworzyw sztucznych. Inwestycja powinna umożliwić powstanie 38 nowych miejsc pracy, przy nakładach w wysokości co najmniej 53,5 mln zł. Przewidywany termin jej zakończenia to koniec 2018 r.

dv5ghdj

W Nowym Sączu zainwestuje Firma Produkcyjno-Handlowa Bugajski, która chce wybudować nowy zakład produkcji mebli tapicerowanych z zastosowaniem innowacyjnych technologii. Ma w nim znaleźć pracę ok. 30 osób, a inwestor zamierza ponieść nakłady w wysokości co najmniej 20 mln zł. Inwestycja powinna zostać ukończona z końcem 2017 r.

W Oświęcimiu znaczące inwestycje zapowiada firma chemiczna Synthos Dwory 7. Ma to być budowa instalacji do produkcji kauczuków rozpuszczalnikowych o wartości ok. 319,8 mln zł, instalacji do produkcji krzemionki wykorzystywanej w branży oponiarskiej, kosztującej 336,2 mln zł oraz instalacji do produkcji innowacyjnych polistyrenów ekspandowanych o wartości ok. 99,4 mln. Planowana jest także budowa fabryki wytwarzającej środki ochrony roślin. Planowane nakłady na tę inwestycję mogą wynieść ok. 212 mln zł. W sumie wszystkie inwestycje spółki mają dać 300 nowych miejsc pracy. Powstaną w latach 2015-2017.

W tym samym mieście spółka Styropmin zamierza zbudować zakład produkujący płyty styropianowe z obniżoną chłonnością wody i w nowym kształcie, a także styropian akustyczny z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych. W projekt ma być zainwestowane co najmniej 20 mln zł, powinno powstać ok. 30 nowych miejsc pracy. Ma być zrealizowany do końca 2018 r.

W podkrakowskiej Skawinie firma chemiczna Dragon Poland chce wybudować kompleks produkcyjno-magazynowo-biurowy. W wyniku tej inwestycji powinno powstać co najmniej 30 nowych miejsc pracy, przy kosztach na poziomie ok. 20 mln zł. Przewidywany termin zakończenia projektu to koniec 2018 r.

dv5ghdj

Sucha Beskidzka dzięki poszerzeniu SSE wzbogaci się o inwestycję firmy Fideltronik Poland, która rozbuduje tam swój zakład. Zastosuje w nim innowacyjną w skali światowej technologię bezołowiowej produkcji podzespołów elektronicznych o podwyższonej niezawodności. W związku z tym projektem oczekuje się powstania co najmniej 50 nowych miejsc pracy, przy nakładach w wysokości ok. 40 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2016 r.

Nowa Sarzyna w woj. podkarpackim będzie miejscem nowej inwestycji Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna. Planują one kompleksową rozbudowę zakładu produkcyjnego, co pozwoli wytwarzać żywice epoksydowe i środki ochrony roślin. Koszt projektu - ok. 84 mln zł, planowane miejsca pracy - co najmniej 21. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec 2017 r.

Dotąd spółka Krakowski Park Technologiczny wydała 151 zezwoleń na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. W strefie utworzono ponad 16 tys. miejsc pracy, a wysokość poniesionych nakładów wynosi 2,3 mld zł. Krakowska strefa powstała w 1997 r. Po ostatnim rozszerzeniu składa się z 25 podstref, położonych na terenie 23 gmin.

dv5ghdj

Podziel się opinią

Share
dv5ghdj
dv5ghdj