Sami sobie wybudują

766 tysięcy złotych z budżetu centralnego przeznaczono na budowę osiedla dla bezdomnych w Poznaniu. Dzisiaj stowarzyszenie „Barka-Darzbór” otrzyma pozwolenie na budowę domków jednorodzinnych.

Sami sobie wybudują
Źródło zdjęć: © WP.PL

W tym tygodniu ogłoszono listę inwestycji socjalnych, które mają otrzymać wsparcie z budżetu centralnego.

– Wśród nich znalazło się stworzenie tego osiedla – mówi Aleksandra Konieczna, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania.

Aleksandra Konieczna cieszy się, że 766 tys. zł przypadnie Poznaniowi, mimo że na liście do dofinansowania było sporo mniejszych miast, które także mają poważne kłopoty z rozwiązywaniem problemu bezdomności i biedy.

Pionierski projekt

Inwestycja będzie pionierską w kraju. Domki jednorodzinne wybudują ich przyszli mieszkańcy.

– W ten sposób bezdomni i długotrwale bezrobotni mają zdobyć niezbędne doświadczenie zawodowe – mówi Jarosław Południkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Dostępnego Budownictwa ,,Barka-Darzbór’’, które organizuje przed- sięwzięcie. – Później będą mogli założyć spółdzielnie socjalne i w ten sposób zarabiać na swoje utrzymanie.

W pierwszym etapie na Darzyborze wybudowane zostaną 32 domki, w których zamieszka niemal 150 osób. Pieniądze przyznano pod warunkiem, że resztę, czyli 65 proc. kosztów inwestycji, sfinansuje samorząd. Budowa osiedla planowana była już od lat, jednak wciąż napotykała na przeszkody, np. niemal rok nie można było znaleźć właściciela kolektora, do którego mają być podłączone domki. Jeśli tym razem nie pojawią się żadne przeszkody, pierwsza część poznańskiego osiedla pow- stanie w przyszłym roku.

W realizację projektu włącza się coraz więcej firm i inwestycji np.: Fundacja Schweba (organizator forów ekonomicznych w Davos). Później poznański projekt ma być realizowany w innych częściach kraju.

Najlepsi z Babiaka

Pozostałe cztery wnioski złożone przez Poznań znalazły się na,, liście rezerwowej’’ inwestycji socjalnych. Tak uznali specjaliści z Warszawy, którzy przyznawali punkty dla każdego z projektów. Zgodnie z danymi ministerstwa infrastruktury najlepsze noty otrzymała gmina Babiak z powiatu kolskiego.

– Chcemy przebudować poczekalnię dworca PKP, w której mają powstać trzy mieszkania socjalne – mówi Krzysztof Kubski, kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Babiaku. – Wniosek o dofinansowanie przygotowaliśmy jak każdy inny, staraliśmy się być jak najbardziej rzetelni. Po podsumowaniu punktów, okazało się, że właśnie ta przebudowa znalazła się na pierwszym miejscu w kraju wśród wszystkich inwestycji socjalnych, które będą dofinansowane w ramach tego projektu.

Pieniądze dla Monaru

Wielkopolskie Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot otrzyma z Unii Europejskiej 20 mln zł. Za te pieniądze zostanie wprowadzony w życie program ,,wychodzenia z bezdomności i uzależnień’’. Polega on ta tym, że dla osób uzależnionych, po przeprowadzeniu badań, przygotowuje się indywidualny cykl terapii. Projekt chcą wspomóc specjaliści z Danii i Anglii, a zaproszono do niego wszystkie samorządy z Wielkopolski.

Dla Wielkopolski

W pierwszej 10 rankingu dofinansowania znalazła się także budowa 7 mieszkań soc- jalnych w Brudzewie (powiat turecki). Pieniądze mają również otrzymać m.in.: Krotoszyn, Lubasz, Środa Wlkp., Kłodawa, Kleczew, Mycielin, Kępno.

Marcin Idczak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)