Schrony w Polsce. Jak wyszukać najbliższe miejsce schronienia?
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, dwa lata od wybuchu wojny w Ukrainie, niecałe 4 procent ludności Polski może liczyć na miejsce w schronach oraz ukryciach. Co więcej, obywatele nie wiedzą, gdzie - w razie zagrożenia - mogą szukać schronienia. W świetle tych informacji warto znać lokalizację schronów oraz miejsc doraźnego ukrycia. W ich odnalezieniu może pomóc aplikacja PSP "Schrony".
NIK opublikował raport z kontroli dot. zapewnienia obywatelom miejsc schronienia w budowlach ochronnych na wypadek wystąpienia zagrożenia. Kontrola, która objęła lata 2020-2023 wykazała, że zarówno ich liczba, jak i wiedza obywateli na temat ich lokalizacji oraz obrony cywilnej jest niewystarczająca. Znalezienie najbliższego bezpiecznego miejsca może ułatwić aplikacja "Schrony". Najwyższa Izba Kontroli wskazała jednak jej wady.
Aplikacja schrony w Polsce. Strażacy udostępnili interaktywną mapę
Aplikacja wskazująca lokalizację schronów oraz miejsc doraźnego ukrycia powstała po inwentaryzacji przeprowadzonej przez strażaków w 2023 roku. Jak wynika z ówczesnego raportu, inwentaryzacji podległo ponad 230 tys. budynków w całej Polsce - sklasyfikowano je jako miejsca doraźnego schronienia (MDS), a także schrony oraz ukrycia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska przestawi gospodarczą wajchę? "Nie mamy wybory, rzeczywistość nam to narzuca"
Podczas inwentaryzacji pominięte zostały budynki prywatne - sklasyfikowano natomiast obiekty instytucji państwowych, instytucji samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, a także obiekty podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność pożytku publicznego.
Listę miejsc, w których w przypadku zagrożenia można szukać schronienia, przedstawiono na interaktywnej mapie, dostępnej w aplikacji "Schrony" pod adresem schrony.straz.gov.pl. Ta może być używana zarówno na komputerach stacjonarnych i laptopach, jak i na urządzeniach mobilnych.
Mapa schronów w Polsce. NIK: nie wskazuje konkretnego miejsca schronienia
Mimo dostępności aplikacji "Schrony" zdaniem NIK zawarte w niej dane mogą nie być wystarczające dla ludności. W przypadku zagrożenia nie zapobiegnie ona przepełnieniu miejsc schronienia oraz schronów - mapa nie wskazuje bowiem mieszkańcom określonego miejsca bezpieczeństwa a wszystkie obiekty, znajdujące się w okolicy.
W wyniku kontroli NIK skierował do premiera wnioski o podjęcie pilnych działań dotyczących przygotowania rozwiązań oraz nowelizacji obowiązującego prawa w związku z budową schronów w Polsce.