Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą roczny urlop po urodzeniu dziecka

Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która
wprowadza roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka. Posłowie wprowadzili do ustawy jedną poprawkę,
autorstwa SLD, wydłużającą czas na wykorzystanie przez rodzica bezpłatnego urlopu wychowawczego.

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą roczny urlop po urodzeniu dziecka
Źródło zdjęć: © PAP/Radek Pietruszka

Sejm jednogłośnie uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka. Posłowie wprowadzili do ustawy jedną poprawkę, autorstwa SLD, wydłużającą czas na wykorzystanie przez rodzica bezpłatnego urlopu wychowawczego.

Za przyjęciem ustawy głosowało 409 posłów, nikt nie było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jednocześnie posłowie odrzucili 16 poprawek, zgłoszonych podczas wtorkowej debaty przez posłów SP i SLD. Poparcie zyskała tylko jedna poprawka klubu SLD, zakładająca, że bezpłatny urlop wychowawczy mógłby być wykorzystany przez rodzica nie, jak obecnie, do ukończenia przez dziecko 4., ale do końca 5. roku życia.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Planowany termin jej wejścia w życie to 17 czerwca. Jest to warunek, aby rocznym urlopem rodzicielskim mogli zostać objęci wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r., którzy obecnie przebywają na urlopach macierzyńskich, bądź dodatkowych.

Kiedy nowelizacja wejdzie w życie rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r., przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka.

Obecnie w okresie płatnego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, po nowelizacji, byłoby to 100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu - 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

(AS)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (162)