Sejm za zmianami dotyczącymi roszczeń pracowniczych
Sejm przyjął w piątek zmiany w prawie, które maja poprawić sytuację pracowników upadłych firm. Pracownicy będą chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosił sąd w Polsce. Do tej pory nie mieli oni takiej ochrony.
Sejm przyjął w piątek zmiany w prawie, które mają poprawić sytuację pracowników upadłych firm. Pracownicy będą chronieni, gdy zagraniczny sąd wszczął postępowanie upadłościowe, a ponowne postępowanie ogłosił sąd w Polsce. Do tej pory nie mieli oni takiej ochrony.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy było 410 posłów, sześciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Uchwalony w piątek projekt przygotował Senat w związku z przypadkiem polskiej firmy, której upadłość ogłosił francuski sąd. Po wszczęciu ponownego postępowania upadłościowego w Polsce okazało się, że przepisy nie pozwalają wypłacić ponad 900 osobom pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Senat postanowił zająć się zmianami, by wypłacić świadczenia pracownikom tej firmy i w obawie, że taka sytuacja może dotknąć inne przedsiębiorstwa i zatrudnione w nich osoby.
Wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego następuje zazwyczaj po kilku miesiącach od daty ogłoszenia upadłości przez sąd zagraniczny i powstania niewypłacalności firmy. W efekcie zgłoszone roszczenia pracownicze nie mogą być zaspokojone, bo zwykle są zgłaszane po zbyt długim okresie od pierwszej decyzji.Teraz, po wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego wobec polskiego przedsiębiorcy, będzie można pracownikom wypłacić pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Teraz przepisami zajmie się Senat.