Trwa ładowanie...
zarobki w budżetówce

Sektor publiczny czy prywatny – kto płaci lepiej?

W pierwszym półroczu 2014 roku zarabialiśmy przeciętnie 3 817 zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętna pensja zatrudnionego w sektorze publicznym była wyższa o 22 proc. od wynagrodzenia pracującego w sektorze prywatnym.
Share
Sektor publiczny czy prywatny – kto płaci lepiej?
Źródło: fotolia.pl
d1mzxc0

W pierwszym półroczu 2014 roku zarabialiśmy przeciętnie 3 817 zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętna pensja zatrudnionego w sektorze publicznym była wyższa o 22 proc. od wynagrodzenia pracującego w sektorze prywatnym. Nic więc dziwnego, że urzędy są wręcz zasypywane CV. O jedno miejsce pracy w niektórych instytucjach publicznych bije się kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób (np. w ubiegłym roku o jedno miejsce pracy w wydziale Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach ubiegało się 265 chętnych).

Według GUS przeciętne zarobki w sektorze prywatnym wyniosły w pierwszym półroczu 3 572 zł, natomiast w sektorze publicznym - 4 371 zł. Niemal we wszystkich sekcjach gospodarki lepiej zarabiali zatrudnieni „na państwowym”. W rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie sektor publiczny płacił o prawie 70 proc. więcej niż sektor prywatny.

d1mzxc0

Natomiast w sektorze prywatnym lepiej zarabiali zatrudnieni w IT, działalności naukowej i technicznej czy energetyce.

Sylwia Radzięta
Sedlak & Sedlak

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

Tysiące atrakcyjnych ofert pracy w Polsce i za granicą. Kliknij i sprawdź!

d1mzxc0

Podziel się opinią

Share
d1mzxc0
d1mzxc0