Trwa ładowanie...
d4l87ou
d4l87ou

Senackie komisje rekomendowały poprawki do ustawy "węglowej"

Poprawki wprowadzające do nowelizacji ustawy "węglowej" zapisy sobotniego porozumienia rządu ze związkami zawodowymi rekomendowały we wtorek senackie komisje gospodarki oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej.
Share
d4l87ou

Komisje we wtorek wieczorem kontynuowały posiedzenie przerwane w sobotę, tuż przed podpisaniem w Katowicach porozumienia ws. programu naprawczego dla Kompanii Węglowej.

Najważniejsza przyjęta poprawka wprowadza do ustawy dotyczące pakietu socjalnego dla górników zapisy sobotniego porozumienia, które różnią się od przyjętego przez Sejm w piątek tekstu. Przede wszystkim znika propozycja 24-miesięcznych odpraw dla górników dołowych, bo w sobotę uzgodniono, że nie będą oni odchodzić z pracy w taki sposób.

W poprawce znalazł się dodatkowy zapis o 3-letnich urlopach górniczych z 75 proc. wynagrodzenia dla pracowników przeróbki, którym do emerytury brakuje mniej niż trzy lata. W sejmowej wersji 4-letnie urlopy obejmowały tylko górników dołowych.

d4l87ou

Ta sama poprawka podnosi do wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia odprawy dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla, administracji i powierzchni. W przyjętej przez Sejm wersji rządowej odprawy były niższe, podniesienie ich jest wynikiem sobotniego porozumienia.

Spośród reszty przyjętych poprawek dwie są czysto redakcyjne, trzy doprecyzowują pewne kwestie podatkowe, a ostatnia włącza UOKiK w proces ewentualnego zbywania zrestrukturyzowanych kopalń.

Pięć dodatkowych poprawek, zgłoszonych przez senatorów opozycji, zostało odrzuconych, ale zgłoszono je jako wnioski mniejszości. W końcu komisje 13 głosami za, bez sprzeciwu, ale z pięcioma wstrzymującymi się przyjęły ustawę w całości wraz z poprawkami. Cały Senat ma się nią zająć na posiedzeniu plenarnym w środę.

d4l87ou

Podziel się opinią

Share
d4l87ou
d4l87ou