Senat za nowelą Kodeksu pracy dot. telepracy

Senat przyjął we wtorek jednogłośnie
nowelizację Kodeksu pracy, dotyczącą telepracy. Określa ona m.in.
sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki
pracodawcy.

Senat przyjął jednogłośnie nowelizację Kodeksu pracy, dotyczącą telepracy. Określa ona m.in. sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy.

Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 93 senatorów. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Ustawa przygotowana przez rząd określa m.in. sposoby zatrudniania telepracowników, ich prawa i obowiązki pracodawcy. Zakłada, że osoba ubiegająca się o pracę będzie mogła wybrać nową formę zatrudnienia - czyli telepracę. Będzie mogła zmienić sposób i miejsce wykonywania pracy (na telepracę), także w trakcie zatrudnienia.

Pracodawca będzie miał obowiązek dostarczenia takiemu pracownikowi niezbędnego sprzętu, pokrycia kosztów jego instalacji, serwisu i konserwacji; będzie także musiał zapewnić pomoc techniczną, niezbędne szkolenia i ubezpieczenie.

Ustawa zawiera ponadto m.in. zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z powodu niewyrażenia przez pracownika zgody na wykonywanie telepracy, obowiązek równego traktowania telepracownika z innymi pracownikami w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Źródło artykułu:PAP
senattelepracakodeks pracy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)