Trwa ładowanie...

Seniorzy zaoszczędzili w tym roku 370 mln zł. A program darmowych leków dopiero się rozwija

Ponad 370 mln zł - tyle zaoszczędzili seniorzy dzięki liście bezpłatnych leków w ciągu ostatniego roku. Program jednak dopiero się rozwija. Jak twierdzi ministerstwo zdrowia, lista leków "75 plus" będzie rozszerzana w kolejnych edycjach. W 2017 r. darmowe leki kosztowały państwo 564 mln zł.

Share
Seniorzy zaoszczędzili w tym roku 370 mln zł. A program darmowych leków dopiero się rozwijaŹródło: 123RF.COM
d1dnpeb

1 września 2017 r. minie dokładnie rok od wprowadzenia programu bezpłatnych leków dla seniorów. Jak już informowaliśmy, Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, zapowiedział dalszy rozwój programu i poszerzenie listy objętych nim leków. Do deklaracji dodał dziś wyliczenia obrazujące, ile dzięki programowi udało się pacjentom zaoszczędzić.

- To jest potężna ulga, setki milionów złotych zostały w kieszeniach pacjentów - obliczamy, że jest to w tej chwili ponad 370 mln zł, które już pacjenci oszczędzili - mówił na konferencji prasowej Radziwiłł.

Zobacz też: jak leki wpływają na nasze zęby?

Minister podkreślił też, że program to "zmiana fundamentalna".

d1dnpeb

- Zmiany są realizacją konstytucyjnej zasady, w której niektóre grupy obywateli musimy traktować w sposób szczególny. Było rzeczą zupełnie skandaliczną i wstydliwą, że wielu schorowanych starszych ludzi odchodziło z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać ich było na wykupienie recept na leki, które zalecili im lekarze - przekonywał minister.

Jego zdaniem, dzięki programowi udało się tę sytuację zmienić.

- To nie jest tylko kwestia komfortu, ale po prostu bezpieczeństwa starszych ludzi, którzy mogą w pełni korzystać z konstytucyjnej zasady, do której państwo jest zobowiązane - tzn. faktycznego dostępu do opieki zdrowotnej - dodał Radziwiłł.

Jak podkreślił lista bezpłatnych leków pozwalaja ogromnej części pacjentów "rzeczywiście leczyć się bezpłatnie".

d1dnpeb

Z programu skorzystało w ciągu roku prawie 2,2 mln pacjentów, którzy otrzymali 35,6 mln opakowań leków. Kwota przeznaczana na jego realizację systematycznie wzrasta. W pierwszym miesiącu obowiązywania było to 26,2 mln zł, a w lipcu tego roku - 44,8 mln zł.

W sumie w 2017 r. na finansowanie programu będzie przeznaczonych 564 mln zł, a rok później - 643,3 mln zł. W 2025 r. kwota ta ma sięgnąć 1,2 mld zł.

Warto też przypomnieć, że już w tym roku pacjenci mogą liczyć na krótsze kolejki do lekarzy. Jak informowaliśmy, NFZ ma dostać 2,1 mld zł dotacji z budżetu, którą ma przeznaczyć na zwiększenie ilości i jakości świadczeń. To pierwsza tak hojna dopłata z budżetu na leczenie.

d1dnpeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dnpeb
d1dnpeb