Sezon na grzyby rozpoczęty. Kilka zasad, dzięki którym nie narazisz się na mandat

Grzybobranie to polski sport narodowy. Kiedyś zakłady pracy organizowały specjalne wycieczki autokarowe dla swoich pracowników, dziś też nie brakuje ludzi, którzy gotowi są przejechać ponad sto kilometrów do swoich ulubionych miejsc. Warto jednak przy tym uważać, bo można narazić się na koszta.

Sezon na grzyby rozpoczęty. Kilka zasad, dzięki którym nie narazisz się na mandat
Konrad Bagiński

19.07.2020 12:58

Oficjalna lista ministra zdrowia zawiera 47 gatunków grzybów jadalnych dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych. Polska ma też jedne z najbardziej liberalnych przepisów dotyczących grzybobrania.

- U nas można zbierać nieograniczone ilości grzybów, nie ma żadnych limitów czy kart grzybiarza - mówi w rozmowie z money.pl Anna Malinowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych. - Na przykład w Niemczech są limity. Można zebrać maksymalnie 2 kilogramy na własny użytek, w niektórych krajach grzyby można zbierać tylko w pewnych okresach roku.

Nie niszcz

W ustawie o lasach jest natomiast zapis, który zakazuje m.in. "niszczenia grzybów i grzybni". Grozi za to mandat do 500 złotych. Samo zerwanie i zabranie grzyba z zamiarem jego zjedzenia lub sprzedania wykroczeniem nie jest. Kara grozi wtedy, gdy grzyby są celowo niszczone.

- Niszczenie oznacza rozdzieranie czy rozkopywanie ściółki na przykład grabkami, czy innymi narzędziami - mówi Anna Malinowska.

Pamiętajmy, żeby na grzyby zabrać… nóż. Najmniej inwazyjnym sposobem pozyskania grzyba jest jego wycięcie. Dziurę po nim warto zasypać ściółką. W ten sposób nie niszczymy grzybni niewidocznej gołym okiem, pozwalającej innym grzybom rosnąć.

Nie wjeżdżaj do lasu

Do lasu nie wolno też wjeżdżać samochodem. Poruszać się nim można tylko po drogach publicznych i korzystać z sieci parkingów. Drogi leśne można użytkować jedynie wtedy, gdy są odpowiednio oznaczone.

Za złamanie tego zakazu grozi do 500 złotych mandatu, ale jeśli ktoś wjedzie na teren rezerwatu, czym dodatkowo złamie ustawę o ochronie przyrody, grzywna wyniesie już 1000 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, koszty mogą sięgnąć 5 tys. zł.

Pamiętaj też o tym, by nie w lesie nie spuszczać psa ze smyczy i nie hałasować.

Jak najlepiej przechowywać grzyby?

Na razie nikt nie wymyślił nic lepszego, od wiklinowego koszyka. Grzyby zbierane do niego nie zaparzają się i przesadnie nie gniotą.

Spryskaj się obficie

Uważaj też na komary i kleszcze. Komarom sprzyja aura. Jeszcze niedawno było sucho, potem zaczęło padać. A komary wilgoć lubią, bo dzięki niej mają sprzyjające warunki do rozrodu. Zazwyczaj atakują od świtu do południa, a potem znowu aktywują się tuż przed zmierzchem i polują do godz. 21-22. Chyba że aura im sprzyja – w pochmurne i wilgotne dni są aktywne cały dzień. Nie lubią wiatru, który skutecznie utrudnia im znalezienie woni potencjalnej ofiary.

Źródło artykułu:WP Finanse
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)