Trwa ładowanie...

Skierowanie do sanatorium po nowemu. Zmiany już od stycznia 2023

Koniec z papierowymi skierowaniami do sanatorium. Rząd wprowadza e-skierowania. Dzięki temu rozwiązaniu ma być szybciej i łatwiej, nie trzeba już będzie przekazywać papierowego dokumentu do regionalnego oddziału NFZ. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został w poniedziałek opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Nowe rozwiązania mają zacząć działać już w nowym roku.

Skierowanie do sanatorium po nowemu. Zmiany już od stycznia 2023Skierowanie do sanatorium po nowemu. Zmiany już od stycznia 2023Źródło: Adobe Stock, fot: artrorat
d1s0dyo
d1s0dyo

Za projekt rozporządzenia ws. zmian w skierowaniach na leczenie i rehabilitację uzdrowiskowe odpowiada Ministerstwo Zdrowia. Jak czytamy w ocenie skutków tych przepisów, e-skierowania wpłyną na szybkość obsługi procesu kierowania pacjentów do sanatoriów. Wyeliminowany zostanie też proces realizacji usługi pocztowej związanego z wysyłką skierowania do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Ma być szybciej i łatwiej

"Skierowanie zostanie niezwłocznie przekazane do właściwego oddziału NFZ, co przyczyni się do szybszej kwalifikacji pacjenta do uzdrowiska, a w następstwie do szybszego skorzystania ze świadczenia i poprawy stanu zdrowia" - wyjaśnia resort zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Złe wieści dla najuboższych Polaków. Ekonomista mówi o cenach w Polsce

E-skierowanie będzie zawierało m.in.: oznaczenie świadczeniodawcy wystawiającego skierowanie obejmujące nazwę usługodawcy, jego identyfikator, nr REGON, a także nazwę i kody identyfikujące jednostkę. Na skierowaniu będzie też informacja na temat komórki organizacyjnej zakładu leczniczego i jej specjalności czy adres miejsca wystawienia skierowania, numer umowy zawartej przez świadczeniodawcę z NFZ.

d1s0dyo

Do tego w elektronicznym dokumencie znajdzie się numer identyfikujący skierowanie, data jego wystawienia, dane świadczeniobiorcy i nazwisko osoby wystawiającej skierowanie lub też osoby, która została upoważniona do wystawienia dokumentu. Będą też na nim podane kwalifikacje zawodowe, identyfikator pracownika medycznego i podpis.

Skierowanie elektroniczne będzie przekazywane przez system informacji medycznej do oddziału wojewódzkiego NFZ. Pacjent będzie mógł wybrać, jak chce zostać poinformowany o kolejnych etapach rozpatrywania jego skierowania. Do dyspozycji są powiadomienia w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta, a także bardziej powszechne formy - smsy wysyłane na nasz numer telefonu albo na nasz e-mail.

Regulacja przewiduje wyjątki, kiedy skierowanie będzie wystawione i prowadzone w postaci papierowej. Dotyczyć to będzie przypadków, gdy skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową ma być zrealizowane poza granicami kraju lub kiedy nie pozwalają na to techniczne warunki, bo np. brak jest dostępu do systemu teleinformatycznego.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., przy czym do dnia 30 czerwca 2023 r. dopuszcza się stosowanie skierowań w postaci papierowej, z wyjątkami.

d1s0dyo

Nadchodzi rewolucja w wyjazdach do sanatorium

Przypomnijmy, że pod koniec września minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział rewolucję w wyjazdach do sanatorium. Ustawa w tej sprawie ma wejść w życie w 2024 roku. Nowe rozwiązania mają być wygodne dla pacjentów. - Chcieliśmy przewartościować ten proces i zdefiniować na nowo z punktu widzenia pacjenta - zapewniał minister. - Pacjent w tym systemie będzie miał powiększone, maksymalne możliwości wyboru. Oznacza to, że od samego początku, kiedy trafi do lekarza, będzie razem z nim mógł zdecydować, w które miejsce się udaje bądź będzie mógł to zrobić sam - mówił szef resortu zdrowia.

Resort chce też podnieść standard leczenia uzdrowiskowego, czemu ma się przysłużyć zwiększenie standardowej, minimalnej liczby wymaganych zabiegów z trzech do czterech.

- Chcemy pokazać poprawę jakości, ale jednocześnie będziemy również zarządzali systemem dopłat tak, żeby nie przekraczały one pewnej kwoty maksymalnej, którą jako minister zdrowia będę ogłaszał - wyjaśnił Adam Niedzielski. Uspokoił zarazem, że pacjenci mogą być spokojni o koszty związane z leczeniem w sanatorium.

d1s0dyo

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s0dyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0dyo