Trwa ładowanie...
d18pga6

Skup akcji własnych KGHM może oznaczać wycofanie się z zapowiadanej dużej akwizycji (opis)

15.11. Warszawa (PAP) - Planowany przez KGHM skup akcji własnych, może oznaczać, że spółka odstąpiła od zapowiadanej akwizycji spółki z Ameryki Południowej. Buyback może też...

Share
d18pga6

15.11. Warszawa (PAP) - Planowany przez KGHM skup akcji własnych, może oznaczać, że spółka odstąpiła od zapowiadanej akwizycji spółki z Ameryki Południowej. Buyback może też wykluczać przyspieszoną dywidendę za ten rok. Skup będzie silnym wsparciem dla cen akcji spółki, kurs może atakować poziom 190 zł - uważają analitycy.

"Może się okazać, że KGHM odstąpił od planowanej akwizycji o wartości około 7 mld zł w Ameryce Południowej. Buyback wyklucza też moim zdaniem przyspieszoną wypłatę dywidendy za ten rok. W przyszłym roku spółka powinna jednak podzielić się z akcjonariuszami tegorocznym zyskiem" - powiedział PAP Michał Marczak, analityk DI BRE.

Zdaniem analityka w związku z informacją o skupie, kurs akcji spółki może w najbliższym czasie atakować poziom 190 zł.

d18pga6

"Na pewno wiadomość o buybacku będzie silnym wsparciem, widać to już teraz. O ile nie zostanie zagłuszona przez złe wiadomości makroekonomiczne możemy podejść pod 190 zł za akcję" - wyjaśnił.

O godz. 15.26 akcje KGHM zwyżkował o prawie 3,79 proc.

Artur Iwański z DM PKO BP uważa, że wolne środki, które pozostaną w spółce, po odjęciu 3 mld zł przeznaczonych na skup akcji własnych mogą zostać wykorzystane na sfinansowanie akwizycji.

"Wiadomo było, że część z posiadanych przez spółkę wolnych środków KGHM przeznaczy w jakiejś formie na zaspokojenie akcjonariuszy. Pozostała część może być wykorzystana na realizację planów akwizycyjnych" - powiedział w rozmowie z PAP.

d18pga6

KGHM poinformował we wtorek w projektach uchwał na NWZA spółki zwołane na 19 stycznia 2012 roku, że chce przeprowadzić skup do 10 proc. akcji własnych w celu ich umorzenia, przeznaczając na ten cel nie więcej niż 3 mld zł.

Jednostkowa cena nabycia akcji nie może być wyższa niż 190 zł.

Program skupu akcji ma potrwać maksymalnie do 31 grudnia 2014 roku.

W celu sfinansowania realizacji programu walne zgromadzenie ma utworzyć specjalny kapitał rezerwowy w wysokości 3 mld zł.

d18pga6

"W opinii Zarządu KGHM wycena rynkowa akcji spółki jest niższa od ich wartości godziwej. Opinię tą potwierdzają sporządzone w ciągu ostatnich 6 miesięcy przez niezależnych analityków rynkowych wyceny akcji spółki, których mediana wynosi 189,80 zł" - podała spółka w uzasadnieniu do projektu uchwały.

"Biorąc pod uwagę niedowartościowanie wyceny rynkowej akcji KGHM, w opinii zarządu w najlepszym interesie spółki jest dokonanie wykupu akcji własnych, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększenia wartości niewykupionych akcji z korzyścią dla tych akcjonariuszy, którzy zdecydują się zachować akcje spółki" - dodano. (PAP)

kuc/ pr/ asa/

d18pga6

Podziel się opinią

Share
d18pga6
d18pga6