Słabe perspektywy dla rynku mieszkaniowego

6.7.Warszawa (PAP) - Trzeci i czwarty kwartał tego roku będą niepomyślne dla rynku mieszkaniowego; w dłuższej perspektywie sytuacja uzależniona będzie od sytuacji gospodarczej -...

Słabe perspektywy dla rynku mieszkaniowego
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.07.2009 | aktual.: 06.07.2009 14:03

Trzeci i czwarty kwartał tego roku będą niepomyślne dla rynku mieszkaniowego; w dłuższej perspektywie sytuacja uzależniona będzie od sytuacji gospodarczej - wynika z raportu Open Finance.

"Na początku roku zakładaliśmy spadek cen mieszkań na poziomie 10-15 proc. w skali roku i w dużej mierze uważamy go za zrealizowany. Trzeci kwartał zwykle jest mniej pomyślnym okresem dla branży i nie ma powodów, by zakładać, że tym razem będzie inaczej. Perspektywy na czwarty kwartał nadal nie przedstawiają się dobrze. Dostępność kredytów nie będzie się raczej poprawiać (choć ewentualne silne umocnienie złotego wobec franka może zmienić sytuację)" - napisano w raporcie.

"Niemniej sądzimy, że najgorszy okres, jeśli chodzi o dostępność kredytów i liczbę przeprowadzonych transakcji, minął na przełomie 2008 i 2009 roku" - dodano.

Zdaniem autorów raportu, w dłuższej perspektywie sytuacja rynku mieszkaniowego jest uzależniona od niepewnej sytuacji gospodarczej.

"Sądzimy, że deweloperzy nadal są w stanie budować nowe mieszkania taniej, od tych które obecnie znajdują się w ich ofercie (koszty inwestycji są niższe), lecz przy pewnej stabilizacji rynku (a ostatni wzrost transakcji ją umacnia), możliwe że część oszczędności deweloperzy zachowają dla siebie" - napisano.

Z raportu wynika, że II kwartał przyniósł oczekiwane przez rynek ożywienie na rynku mieszkaniowym.

"Może ono mieć charakter czysto sezonowy, drugi kwartał jest najlepszym od lat okresem dla branży" - napisano.

Z raportu wynika także, że w ciągu roku ceny mieszkań spadły w największych polskich miastach o 1,5-14,7 proc.

Kraków -10,3 proc.
Poznań -1,5 proc.
Warszawa -7,6 proc.
Wrocław -8,3 proc.

(PAP)

Źródło artykułu:PAP
nieruchomościmieszkaniabudownictwo
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także