Słabszy odczyt Ifo zaważy na notowaniach euro

Wczorajsze wstępne dane odnośnie indeksów PMI dla sektora przemysłowego i sektora usług z Europy były generalnie słabsze. Pozytywnie zaskoczyły dane z Francji, gdzie w marcu odnotowano wzrost aktywności w tych sektorach.

Słabszy odczyt Ifo zaważy na notowaniach euro
Źródło zdjęć: © Fotolia | friday

Rozczarowały natomiast odczyty wskaźników PMI z Niemiec i całej strefy euro oraz z USA. Podczas wtorkowej sesji poznaliśmy kolejną porcję danych z gospodarki niemieckiej. Indeks nastrojów gospodarczych Ifo spadł w marcu do 110,7 pkt. z 111,3 pkt., bardziej niż oczekiwali tego analitycy. Niższy niż oczekiwano okazał się również subindeks oceny koniunktury w kolejnych sześciu miesiącach. W pierwszej reakcji na dane nie widać silnej presji spadkowej na eurodolarze, jednak słabszy odczyt powinien zaważyć na notowaniach euro.

W dniu dzisiejszym w centrum zainteresowania pozostaje również GBP. Inwestorzy poznali dane z Wielkiej Brytanii odnośnie inflacji CPI, PPI, cen domów oraz sprzedaży detalicznej w lutym. Wskaźnik PPI wyniósł 0,5% w skali roku wobec 0,9% w styczniu. Inflacja CPI wyhamowała zgodnie z oczekiwaniami do 1,7% w skali roku (poziomu najniższego od października 2009 roku) i utrzymała się poniżej celu Banku Anglii na poziomie 2,0%. Do 1,7% w ujęciu rocznym przyśpieszyła natomiast inflacja bazowa z 1,6% w styczniu. Powyżej oczekiwań rynkowych wzrosły ceny domów oraz sprzedaż detaliczna rok do roku. GBPUSD zachowuje się dość stabilnie po publikacji danych. Techniczny układ rynku sprzyja dalszym spadkom na tej parze. Na uwagę zasługują mocne dane z polskiej gospodarki. Pozytywnie zaskoczyła zarówno sprzedaż detaliczna, jak i spadek stopy bezrobocia w lutym, co dobrze wróży na przyszłość. Sprzedaż wzrosła o 7,0% w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu o 5,9%, natomiast bezrobocia spadło do 13,9% z 14% w styczniu. Złoty
zareagował umocnieniem na te publikacje. Para EURPLN przetestowała poziom 4,19 PLN za euro.

EURPLN

Dobre dane z polskiej gospodarki sprzyjają umocnieniu złotego. Eurozłoty jest handlowany ponownie poniżej poziomu 4,19. Z technicznego punktu widzenia możliwe są dalsze spadki w rejon 4,1763, gdzie przebiega 61,8% zniesienia Fib całości fali wzrostowej kształtującej się od połowy lutego 2014 roku. Tenkan sen wyznacza wsparcie na poziomie 4,18 na wykresie dziennym. Najbliższy opór wyznaczają okolice 4,20.

EURUSD

EURUSD powrócił dziś do spadków. Para zbliżyła się w okolice wsparcia w postaci linii kinjun w skali dziennej. Przełamanie poziomu 1,38 potwierdzi chęć powrotu w rejon 1,3760 na eurodolarze. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,3840-60. Dopóki para nie powróci powyżej poziomu 1,3880 nie ma większych szans na kontynuację wzrostów i nowy szczyt.

Anna Wrzesińska

eurusdkurs eurowaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)