Trwa ładowanie...
kredyty
15-12-2010 18:30

SOKiK: bank Millennium stosuje niedozwolone klauzule

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że bank Millennium stosuje niedozwolone klauzule m.in. dotyczą one braku zasad ustalania kursu walut oraz niejasnych kryteriów ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Wyrok musi się uprawomocnić.

Share
SOKiK: bank Millennium stosuje niedozwolone klauzuleŹródło: Jupiterimages
deeahpl

Zgodnie z przepisami, postanowienia uznane prawomocnym wyrokiem sądu za niedozwolone, są wpisywane do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od tego momentu ich stosowanie przez wszystkich przedsiębiorców jest zakazane.

W kwietniu 2009 roku Prezes Urzędu skierowała do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew dotyczący sześciu postanowień stosowanych przez bank Millennium w regulaminach i umowach o kredyt hipoteczny. 14 grudnia 2010 roku SOKiK podzielił stanowisko Urzędu - uznał je za niedozwolone i zakazał stosowania wszystkich klauzul zakwestionowanych przez UOKiK.

Jedna z nich dotyczy niejasnych kryteriów obliczania kursu walut stosowanych w przypadku rozliczania kredytów denominowanych w walutach obcych. Umowy odsyłają kredytobiorców do kursów ogłaszanych w tabeli walut, bez dokładnego sprecyzowania, na jakich zasadach bank ustala kursy.

deeahpl

Sąd zgodził się z UOKiK, że bank - nie precyzując sposobu ustalania kursu walut - może dowolnie ustalać jego wysokość, niekoniecznie w oparciu o obiektywne kryteria, na przykład o cenę wyznaczoną przez rynek walutowy czy średni kurs Narodowego Banku Polskiego. A to jest niezgodne z prawem.

SOKiK uznał także za niezgodne z prawem nieprecyzyjne określenia sytuacji, w której bank może zażądać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia kredytu i zlecania badania stanu prawnego oraz określenia na koszt konsumenta wartości rynkowej nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia.

Ponadto SOKiK stwierdził, że bank nieprecyzyjnie określa możliwość zmiany regulaminu świadczenia usług oraz cennika. Wymienione przesłanki, takie jak: zmiana poziomu inflacji czy wprowadzenie nowych przepisów prawnych dają bankowi możliwość modyfikacji warunków umowy w dowolnie wybranym przez siebie momencie.

Zgodnie z prawem od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

PAP nie uzyskał w środę komentarza od banku Millennium.

deeahpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deeahpl
deeahpl