Trwa ładowanie...

Solidarność apeluje o przejęcie pracowników PR przez Koleje Śląskie

Śląsko-dąbrowska Solidarność zaapelowała do władz Przewozów Regionalnych o
przekazanie pracowników i taboru

Solidarność apeluje o przejęcie pracowników PR przez Koleje ŚląskieŹródło: PAP
d4f55tu
d4f55tu

Śląsko-dąbrowska Solidarność zaapelowała do władz Przewozów Regionalnych o przekazanie pracowników i taboru likwidowanego śląskiego zakładu Przewozów samorządowej spółce Koleje Śląskie. Pd 12 grudnia Koleje Śląskie przejmą w regionie wszystkie połączenia Przewozów.

W ocenie szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza, najrozsądniejszym i najbardziej odpowiedzialnym społecznie rozwiązaniem byłoby przekazanie Kolejom Śląskim pracowników Przewozów na gruncie odpowiedniego zapisu kodeksu pracy - art. 23(1) - w ramach przekazania części zasobów przedsiębiorstwa.

W poniedziałek śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała, że jej szef podjął się roli mediatora w tej sprawie między marszałkiem woj. śląskiego, a zarządem Przewozów Regionalnych.

"Jestem już po konsultacjach z marszałkiem i z jego strony uzyskałem zapewnienie, że pragnie rozwiązać ten konflikt w duchu porozumienia. Zadeklarował gotowość do rozmów na temat przejęcia przez Koleje zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz z pracownikami. Teraz czekam na odpowiedź zarządu Przewozów Regionalnych" - zaznaczył Kolorz.

d4f55tu

Według Kolorza skorzystanie z tego rozwiązania nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. "Potrzebna jest tylko dobra wola obu stron, czyli zarządu Przewozów Regionalnych i zarządu spółki Koleje Śląskie, podlegającej marszałkowi woj. śląskiego" - wskazał Kolorz.

Jak przekazała PAP rzeczniczka marszałka Aleksandra Marzyńska, marszałek nie zaprzecza doniesieniom Solidarności, jednak nie chce ich komentować, bo strony umówiły się, że nie będą prowadziły negocjacji za pośrednictwem mediów. "Sprawa nie jest zakończona - rozmowy na ten temat trwają" - zaznaczyła Marzyńska.

Pod koniec czerwca zarząd woj. śląskiego poinformował, że od przyszłego roku całość regionalnych przewozów pasażerskich w regionie przejmą bez procedury przetargowej należące do niego Koleje Śląskie. Samorząd zamierza w najbliższych dniach podpisać z własną spółką stosowną trzyletnią umowę.

Wobec tych informacji zarząd Przewozów Regionalnych poinformował o likwidacji z końcem roku swojego zakładu w Katowicach oraz konieczności zwolnienia 1874 obecnie pracujących tam osób. Przewozy miały już pytać marszałka, czy Koleje byłyby zainteresowane przejęciem części zwalnianej załogi.

d4f55tu

Do tej pory przedstawiciele Kolei Śląskich sygnalizowali, że są zainteresowani przede wszystkim pozyskiwaniem pracowników z rynku. Od kilku miesięcy trwały jednak rozmowy, by wraz z przejmowaniem od Przewozów kolejnych połączeń w regionie, do Kolei Śląskich trafiali też obsługujący je pracownicy. W tej sprawie nie zapadły wiążące ustalenia.

Wraz z perspektywą przejęcia wszystkich połączeń w regionie, Koleje Śląskie stanęły przed koniecznością pozyskania do końca roku ok. 50 pociągów do ich obsługi, a także - szacunkowo - ok. 600-650 pracowników. Do tej pory spółka ogłosiła przetargi na leasing ponad 40 pociągów, kwestie pracownicze pozostały otwarte.

MA

d4f55tu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f55tu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj