Trwa ładowanie...

Sopot powie, gdzie pójdzie Europa

W środę w Sopocie rozpoczyna się najważniejsze spotkanie polityków, ekonomistów i myślicieli w Polsce. Do kurortu na Europejskie Forum Nowych Idei zjadą m.in. Michaił Gorbaczow, Zbigniew Brzeziński, George Friedman, Paul H. Dembinski czy Bernard-Henri Levy. Główny temat rozmów to rola Europy w nowym pokryzysowym świecie.

Sopot powie, gdzie pójdzie Europa
d2s4pp9

W środę w Sopocie rozpoczyna się najważniejsze spotkanie polityków, ekonomistów i myślicieli w Polsce. Do kurortu na Europejskie Forum Nowych Idei przyjadą Michaił Gorbaczow, Zbigniew Brzeziński, George Friedman, Paul H. Dembinski czy Bernard-Henri Levy. Główny temat rozmów to rola Europy w nowym pokryzysowym świecie.

Europejskie Forum Nowych Idei szybko urosło do rangi jednej z najważniejszych spotkań ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Po raz pierwszy EFNI zorganizowano rok temu. Wśród prelegentów byli m.in. noblista Oliver Williamson czy najsłynniejszy ekonomista ostatnich lat Nouriel Roubini. W tym roku poziom debat ma być jeszcze wyższy.

Od 26 do 28 września w Sopocie na zaproszenie organizatora forum PKPP Lewiatan znów zagoszczą wybitni politycy, ekonomiści i filozofowie z całego świata - w sumie 50 gości. Debaty mają skupić się na haśle „Lider czy statysta? Europa w wielobiegunowym świecie. Perspektywa biznesu”.

d2s4pp9

- Aby wyjść z kryzysu i stawić czoła wschodzącym gospodarkom, nasz kontynent musi wymyślić się na nowo, zbalansować ambicje, kompetencje i możliwości. Europie potrzebna jest nowa strategia relacji ze światem, ale wcześniej - przywrócenie społecznego zaufania swoich obywateli i odnowa przywództwa - napisała w zaproszeniu na EFNI Henryka Bochniarz, szefowa PKPP Lewiatan.

Z tego powodu w tegorocznej imprezie kluczowymi gośćmi są ci pochodzący z Europy. W Sopocie jeden z najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych francuskich filozofów Bernard-Henri Lévy wygłosi wykład „Zbudujmy Europę od nowa”. Michaił Gorbaczow ma mówić o etycznych i ekonomicznych dylematach Europy wobec globalnych wyzwań klimatycznych. Guy Sorman ma wrócić do podstaw i zastanowić się, ile państwa powinno znajdować się w gospodarce.

Wśród Polaków na EFNI usłyszeć będzie można Leszka Balcerowicza (wykład „Co dalej z euro?”), Lecha Wałęsę (dyskutować będzie razem z Michaiłem Gorbaczowem) czy pochodzącego z Polski, a obecnie na stałe mieszkającego w Szwajcarii prof. Paula H.Dembinskiego. Autor głośnej książki „Finanse po zawale” zastanowi się „Czy ekonomiści wymagają resocjalizacji”.

- EFNI to miejsce, gdzie nie stronimy od drażliwych tematów i ostrych debat po to, by szukać rozwiązań i poszerzenia horyzontów. Bo tylko tak rodzą się nowe idee - tłumaczy Henryka Bochniarz.

Wirtualna Polska objęła patronat medialny nad Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Informacje na temat imprezy będzie można znaleźć na finanse.wp.pl.

d2s4pp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s4pp9