Trwa ładowanie...
Parkiet
dywidenda

Spółki giełdowe chętniej dzielą się zyskiem z akcjonariuszami

Blisko 50 firm notowanych na GPW zadeklarowało już, że chce się podzielić zeszłorocznym zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Skarb Państwa, który planuje zebrać z tegorocznych dywidend 4 mld zł, już teraz może liczyć nawet na ponad 2 mld złotych.
Share
Spółki giełdowe chętniej dzielą się zyskiem z akcjonariuszami
Źródło: Jupiterimages
d3k4b79

Akcjonariusze KGHM, w tym m.in. Skarb Państwa, mogą liczyć na "godziwą" wypłatę. Jaką? Tego prezes spółki Herbert Wirth nie zdradza. Do tej pory to właśnie ten koncern płacił najwyższą dywidendę. Jeśli w tym roku byłaby ona podobna, jak w 2009, czyli ponad 2,3 mld zł, KGHM zasiliłby budżet państwa kwotą prawie 750 mln zł.

Zastrzyk dla Skarbu Państwa

Minimum 120 mln zł wypłaci Skarbowi Państwa Enea. Prezes spółki Maciej Owczarek powiedział, że dywidenda będzie zbliżona do tej sprzed roku (203 mln zł). Z PGE do resortu może trafić nawet ponad 1 mld zł (firma miałaby przeznaczyć na dywidendę 30 proc. zysku). Najpewniej zarobkiem z udziałowcami, w tym z MSP, podzieli się PGNiG.

d3k4b79

Kolejne ponad 500 mln zł trafi zapewne do państwowego budżetu z PKO BP. Analitycy szacują, że dywidenda przypadająca na jedną akcję banku wyniesie 1,1 zł, czyli że będzie wyższa niż rok wcześniej. Zastrzyku gotówki spodziewać się mogą także akcjonariusze czterech innych, wielkich banków giełdowych: Pekao, ING Banku Śląskiego, BZ WBK i Handlowego.

Do wypłaty dywidendy wraca też grupa Kęty. Zarząd planuje przeznaczyć na ten cel połowę ubiegłorocznego zysku firmy. Chce w ten sposób wynagrodzić akcjonariuszom fakt, że rok temu spółka nie dzieliła się z nimi zyskami.

Po dziesięcioletniej przerwie do dzielenia się zyskami z akcjonariuszami może wrócić Mostostal Zabrze. - Uważam, że spółka powinna wypłacać dywidendę, dlatego jako większościowy akcjonariusz będę optował za tym - powiedział Zbigniew Opach, przewodniczący rady nadzorczej Mostostalu.

Więcej niż rok temu

Na wyższą niż przed rokiem dywidendę mogą liczyć akcjonariusze Qumaka-Sekomu. Poprzednio spółka wypłaciła 0,35 zł na akcję (łącznie 3,6 mln zł), ale tym razem, jeśli rozwiązano by fundusz rezerwowy, a ku temu skłania się zarząd, do udziałowców mogłoby trafić nawet 9 mln zł, czyli 0,85-0,9 zł na akcję.

d3k4b79

Jutrzenka chce przeznaczyć na wypłatę dywidendy nawet 25 proc. zysku za 2009 r. Analitycy szacują, że jej roczny zarobek wyniesie 32,8-35,5 mln zł, a to oznacza, że wypłata na jedną akcję może wynieść 0,06 zł. Byłaby zatem dwa razy wyższa niż rok wcześniej.

Prawie dwa razy wyższa może też być wypłata dla akcjonariuszy Remaku. Zarząd zarekomendował już wypłatę dywidendy w wysokości 1,6 zł na papier (przed rokiem było to 0,85 zł). Z roku na rok wyższą dywidendę wypłaca również Śnieżka. Możliwe, że podobnie będzie także tym razem, choć na razie prezes Piotr Mikrut deklaruje ostrożnie, że wysokość dywidendy będzie zbliżona do ubiegłorocznej.

Dotychczasową politykę dywidendową, która zakłada wypłacanie akcjonariuszom co roku 33-66 proc. zysku netto, podtrzymał Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. Procentowo może to jednak być mniej niż rok temu, ponieważ wtedy dywidenda wyniosła aż 75 proc. zysku spółki. Zapewne mniej niż rok temu otrzymają również udziałowcy konkurencyjnego TVN. Zarząd stacji już zaproponował, aby wypłata na jedną akcję tym razem wynosiła 0,31 zł, podczas gdy dywidenda z zysku TVN za 2008 r. sięgała aż 0,57 zł.

- Firma, która ma wolną gotówkę, powinna się dzielić z akcjonariuszami zyskiem - uważa Maciej Formanowicz, prezes Forte, i dodaje, że rozsądne byłoby przeznaczanie na dywidendę 25-50 proc. czystego zarobku. Identyczną deklarację złożył zarząd Arctic Paper. Tyle samo co rok temu, czyli 0,1 zł na akcję, może akcjonariuszom wypłacić Unibep. - Myślę, że dywidenda powinna stanowić około 20 proc. zysku - zapowiedział Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu-Mostostalu. Także inne firmy z branży budowlanej chcą się dzielić zyskiem. W tym gronie są m.in. Budimex i PBG.

Wśród spółek, które wypłacą dywidendę, są również Emperia Holding (zapewne większa wypłata niż rok wcześniej), TP (ponad 2 mld zł), Wawel a także niedawni debiutanci tacy jak Gwarant, który właśnie wszedł na NewConnect.

PARKIET

d3k4b79

Podziel się opinią

Share
d3k4b79
d3k4b79