Spółki, w które wierzy rynek
Eksperci finansowi ocenili perspektywy 346 emitentów - pisze "Puls Biznesu".
Na warszawskiej giełdzie szybko przybywa spółek. Obecnie jest ich już prawie 350. Które z nich mają najlepsze i najgorsze perspektywy rozwoju? Z tym pytaniem zmierzyło się 180 maklerów, analityków i doradców inwestycyjnych. Zadał je w połowie stycznia Pentor International Research na zlecenie dziennika.
Według krajowych ekspertów finansowych, najlepsze perspektywy rozwoju ma TVN. Na podium naszego podrankingu niespodziewanie wskoczyły Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Protektor i Bankier.pl.
Wysokie noty zebrały dwie spółki zza południowej granicy. Specjaliści wierzą też w sukces Petrolinvestu szukającego ropy naftowej w Kazachstanie. Spośród banków najlepiej oceniano BZ WBK (8 pozycja) i Noble Bank (10), a spośród spółek budowlanych:
Pol-Aqua (14) i Polimex (16). Znów wysoką pozycję w rankingu zajął Swissmed — przed rokiem ósmy, teraz 15. Inna spółka z branży usług medycznych — EMC IM — otwiera czwartą dziesiątkę. Wciąż stosunkowo dobrze oceniane są również perspektywy deweloperów, których pozycja w rankingu nie odbiega znacząco od ubiegłorocznej. Najwyżej sklasyfikowani są najwięksi gracze: GTC (18), Echo (32) i Polnord (38). Ten, który chyba najmocniej nadszarpnął nerwy inwestorów nieudanym debiutem giełdowym — LC Corp — wylądował aż na 58 miejscu. Trzecia ze spółek kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego — Getin — znalazła się na 21 pozycji. Dużo gorzej — i to też nie jest niespodzianka — specjaliści widzą przyszłość imperium Romana Karkosika. Słusznie za najlepszą spółkę uznali Impexmetal (114 miejsce), ale reszta znalazła się już w trzeciej lub nawet w czwartej setce zestawienia (najniżej — Hutmen i Krezus).
Więcej na ten temat w "Pulsie Biznesu".
Polecamy:
» Codzienny przegląd prasy ekonomicznej