Spór o status imigrantów na Wyspach. Sąd wydał wyrok, rząd będzie się odwoływał
Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania zdecydowała, że imigranci z UE, którzy chcą zachować swoje prawa, muszą złożyć wniosek o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej. W środę brytyjski Wysoki Trybunał orzekł, że wymaganie od tych, którzy dostali tymczasowy status, by składali później wniosek o status pełny, jest niezgodne z prawem.
Sprawę do sądu złożył rok temu Niezależny Urząd Nadzoru (IMA), brytyjski organ powołany do ochrony praw obywateli UE. Urząd wskazywał, że zgodnie z umową o warunkach brexitu zmiana statusu z tymczasowego na pełny miała następować automatycznie. Później jednak brytyjskie MSW wprowadziło wymóg ponownego złożenia wniosku w celu uzyskania pełnego statusu.
IMA alarmował, że ten wymóg może mieć poważne konsekwencje. Około 2,6 mln obywateli krajów UE z tymczasowym statusem osoby osiedlonej może utracić prawa do mieszkania, pracy i świadczeń w Wielkiej Brytanii i może być zagrożonych deportacją, jeśli nie zadbają na czas o złożenie nowego wniosku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Orban zmienia kurs wobec Brukseli. "Kasa w budżecie się kończy. Popieranie Rosji musi się opłacać"
Rząd się odwoła
Umowa o warunkach brexitu zakłada, że obywatele UE, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego, czyli przed 31 grudnia 2020 roku, mogli zachować nabyte prawa, jeśli złożyli wniosek o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej. Ten pierwszy przysługuje osobom, które mogły się wykazać minimum pięcioletnim nieprzerwanym pobytem w Wielkiej Brytanii, a drugi - pozostałym.
- Cieszę się, że sędzia uznał znaczący wpływ, jaki ta kwestia mogła mieć na życie i możliwości utrzymania się obywateli z tymczasowym statusem osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii - skomentowała szefowa IMA Kathryn Chamberlain. - Kiedy wnieśliśmy tę sprawę, naszym zamiarem było zapewnienie jasności dla obywateli z tymczasowym statusem osoby osiedlonej - dodała. Tymczasem brytyjskie MSW oświadczyło, że jest rozczarowane tym orzeczeniem i zapowiedziało, że się będzie od niego odwoływać.
Kontrowersja na razie nie wpływa na sytuację życiową żadnego obywatela UE w Wielkiej Brytanii. Pierwsza grupa osób, które muszą złożyć nowy wniosek w celu uzyskania pełnego statusu osoby osiedlonej, powinna to bowiem zrobić do sierpnia 2023 roku - trochę czasu więc jeszcze pozostało.
Ponad milion wniosków złożonych przez Polaków
Według statystyk MSW z końca września tego roku złożonych zostało 6,7 mln wniosków, z czego do końca czerwca 2022 roku rozpatrzono 6,5 mln. Spośród tych 6,5 mln 51 proc. (prawie 3,3 mln) zakończyło się przyznaniem statusu osoby osiedlonej, a 41 proc. (ponad 2,6 mln) - tymczasowego statusu. Polacy złożyli 1,16 mln wniosków, z czego rozpatrzono prawie 1,14 mln. Prawie 857 tys. wniosków złożonych przez Polaków zakończyło się przyznaniem statusu osoby osiedlonej, a 220,5 tys. - tymczasowego statusu.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj