Trwa ładowanie...
d20s7ur
d20s7ur

Sprzedaż Budimeksu w III i IV kw. '13 spadnie, ale mniej niż w I półroczu (opis)

24.07. Warszawa (PAP) - Budimex w trzecim i czwartym kwartale zanotuje spadek sprzedaży rok do roku, ale będzie on mniejszy niż w pierwszym półroczu - poinformował na konferencji...
Share
d20s7ur

24.07. Warszawa (PAP) - Budimex w trzecim i czwartym kwartale zanotuje spadek sprzedaży rok do roku, ale będzie on mniejszy niż w pierwszym półroczu - poinformował na konferencji Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. Dodał, że w 2013 r. spółka może zanotować podobny rok do roku wynik EBIT.

"Sprzedaż rok do roku w pierwszym półroczu była niższa o 28 proc., podczas gdy rynek w tym czasie stracił 23 proc. W trzecim i czwartym kwartale również zanotujemy spadek sprzedaży, jednak będzie on mniejszy" - powiedział prezes.

Dodał, że w 2013 r. spółka może zanotować podobny rok do roku wynik EBIT.

d20s7ur

"Rentowność EBIT w trzecim i czwartym kwartale powinna być lepsza (rok do roku - PAP). W całym roku nasz wynik operacyjny powinien być podobny" - powiedział.

W 2012 roku grupa Budimeksu miała 182,4 mln zł zysku operacyjnego, a w I półroczu tego roku 88,6 mln zł.

W I półroczu 2013 roku grupa miała 67,85 mln zł zysku netto, wobec 22,08 mln zł w analogicznym okresie 2012.

"Poprawa na poziomie wyniku netto wynika głównie z tego, że udało nam się pokończyć nierentowne kontrakty. Dodatkowo, warto zauważyć, że w obliczu spadku cen materiałów niektóre nierentowne kontrakty wyszły na poziom zero-plus" - powiedział prezes.

d20s7ur

Portfel zamówień grupy Budimex na koniec czerwca 2013 roku wynosił 5,4 mld zł, w porównaniu do 4,8 mld zł na koniec marca. Wartość netto kontraktów podpisanych w całym pierwszym półroczu tego roku wyniosła 2,2 mld zł.

"Widać lekkie ożywienie na rynku, głównie w segmencie przemysłowym. II półrocze pod względem wartości podpisanych kontraktów prawdopodobnie nie będzie jednak tak dobre jak I połowa roku. Niemniej w ujęciu rok do roku wzrosty na pewno się pojawią" - powiedział Blocher.

"Nieźle w najbliższych latach powinien wyglądać segment drogowy. Zapowiedzi inwestycji w tym sektorze to blisko 35 mld zł. Wszystko będzie teraz zależeć od woli politycznej i tempa realizacji tych inwestycji. Jeśli ruszą one szybko, to w 2014 roku nasza sprzedaż może wyglądać lepiej, jeśli jednak nie, to pewnie będziemy się kurczyć" - dodał.

Blocher podtrzymał, że segment dróg nadal będzie jednym z głównych elementów w przychodach grupy.

d20s7ur

"Sądzę, że nadal będzie to solidny strumień pieniądza dla Budimeksu" - powiedział.

W pierwszym półroczu 2013 roku segment deweloperski (Budimex Nieruchomości) przedsprzedał netto 280 mieszkań (bez uwzględnienia rezerwacji) i sprzedał notarialnie 299 lokali.

"Z wyniku segmentu deweloperskiego jesteśmy bardzo zadowoleni. Co zaskakujące, dużo lepiej od naszych oczekiwań idzie nam przedsprzedaż. Przypomnę, że w analogicznym okresie roku ubiegłego przedsprzedaliśmy jedynie 160 mieszkań. Jeśli trend wzrostowy utrzyma się w kolejnych miesiącach, to będziemy musieli zrewidować nasze prognozy przedsprzedaży" - powiedział Blocher.

W kwietniowym wywiadzie dla PAP prezes Blocher powiedział, że w 2013 roku spółka spodziewa się mniejszej ilości przedsprzedanych mieszkań niż w 2012 roku. (PAP)

kam/ ana/

d20s7ur

Podziel się opinią

Share
d20s7ur
d20s7ur