Trwa ładowanie...
d3bwnwb

Sprzedaż BZ WBK niekorzystna dla AIB - analityk NCB (opinia)

28.7.Londyn (PAP) - Analityk ds. bankowości czołowej irlandzkiej firmy obrotu papierami wartościowymi NCB Ciaran Callaghan sądzi, że sprzedaż udziałów banku Allied Irish (AIB) w...

d3bwnwb
d3bwnwb

Analityk ds. bankowości czołowej irlandzkiej firmy obrotu papierami wartościowymi NCB Ciaran Callaghan sądzi, że sprzedaż udziałów banku Allied Irish (AIB) w Banku Zachodnim WBK nie ma komercyjnego uzasadnienia z uwagi na ich niską wycenę.

W kwietniu tego roku kierownictwo AIB zasygnalizowało, że będąc zmuszone do rekapitalizowania się, rozważy sprzedaż 24 proc. udziałów w amerykańskim banku M&T oraz 70,2 proc. w BZ WBK.

Według Callaghana taki krok jest spóźniony o dwa lata. Gdyby AIB sprzedało swoje udziały w BZ WBK w 2007 r. to jego współczynnik kapitałowy (ang. equity Tier 1) wzrósłby o 3,0 proc., podczas gdy obecnie sprzedaż pomnoży go tylko o 0,3 proc.

Callaghan ocenia, że AIB w obecnym roku obrachunkowym będzie zmuszony odpisać 6 mld euro od swego portfela pożyczek. Tym samym współczynnik kapitałowy w 2010 r. obniży się do 2,9 proc. wobec wymaganego poziomu 4,0 proc.

d3bwnwb

Współczynnik kapitałowy (wyliczany poprzez podzielone kapitału własnego banku przez aktywa doważane ryzykiem - PAP) jest kluczowym miernikiem stabilności finansowej banku.

Analityk twierdzi, że w 2010 r. AIB dla poprawy zestawu swoich finansowych rozliczeń będzie musiał zgromadzić ok. 1,1 mld euro, w dodatku do 1,5 mld euro, które musi zgromadzić do końca 2009 r. i 3,5 mld euro, które otrzymał z pieniędzy podatnika.

Jego zdaniem o wiele korzystniejsze dla AIB byłoby znalezienie strategicznego partnera w Polsce np. poprzez połączenie BZ WBK z innym dużym bankiem takim jak Pekao SA lub PKO BP i przystanie na mniejszy pakiet udziałów w nowo utworzonej grupie.

Mogłoby mu to umożliwić traktowanie tych udziałów jako "inwestycję stowarzyszoną", a aktywa BZ WBK nie figurowałyby w skonsolidowanym bilansie finansowym grupy bankowej AIB.

Podobne rozwiązanie AIB zastosował w 2003 r., gdy połączył swą amerykańską filię Allfirst z bankiem M&T, co zmniejszyło jego aktywa doważane ryzykiem o 10 mld euro, pozwalając mu zarazem zachować strumień przychodów.

Analizę Callaghana omawia wtorkowy "The Irish Independent". (PAP)

asw/ dan/

d3bwnwb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bwnwb