Trwa ładowanie...
d4c1h1q

Średnie wyniki polskich spółek giełdowych w III kwartale

Trzeci kwartał dla polskich spółek giełdowych nie był znacząco lepszy niż drugi - podkreślają analitycy giełdowi. W najlepszej sytuacji będą spółki, które już wcześniej osiągnęły dobre rezultaty.
Share
Średnie wyniki polskich spółek giełdowych w III kwartale
Źródło: GPW
d4c1h1q

- Wyniki za trzeci kwartał będą neutralne. Nie spodziewamy się tutaj jakichś super efektów - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Osiecki, prezes Altus TFI. - Spodziewamy się wzrostu gospodarczego w Polsce i zakładamy, że to się przełoży na wyniki spółek w przyszłym roku. Jednak zapewne ze wzrostu nie skorzystają wszystkie spółki. Te dobre dadzą sobie radę, a słabsze już niekoniecznie.

- Prawdopodobnie wyniki polskich firm za trzeci kwartał będą trochę lepsze niż za drugi, jednak niekoniecznie przełoży się to na wyniki poszczególnych spółek - mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. - Wyniki spółek, które miały słabe wyniki w pierwszym półroczu nie poprawią się znacząco, gdyż mamy do czynienia dopiero z początkiem ożywienia gospodarczego.

Dobre wyniki niekoniecznie odnotuje także sektor bankowy.

d4c1h1q

- Oczekujemy, że niektóre banki będą nadal miały bardzo dobre wyniki, natomiast u części z nich będą one relatywnie słabsze niż w drugim kwartale - mówi Buczek.

Pozytywnym zaskoczeniem mogą okazać się natomiast wyniki spółek z rynku dystrybutorów farmaceutyków, dystrybutorów IT czy spółek z sektora detalicznego, takie jak LPP czy CCC.

- Na drugim biegunie cały czas znajdują się niektóre spółki z sektora budowlanego - mówi prezes Quercus TFI. - Trzeci kwartał był nieudany także dla spółek z branży surowcowej i okołosurowcowej. Można się więc spodziewać, że takie spółki jak KGHM i JSW raczej będą miały słabsze wyniki niż w zeszłym roku.

Zdaniem Buczka nie najgorsze w porównaniu z prognozami wyniki mogą pokazać spółki energetyczne.

d4c1h1q

- Z polskimi spółkami energetycznymi jest taka sytuacja, że analitycy co roku mają dla nich bardzo ostrożne, konserwatywne prognozy, a później tym firmom udaje się z reguły osiągać nieco lepsze rezultaty - mówi Sebastian Buczek. - Zakładamy, że tym razem będzie podobnie. Z kolei w 2014 wyniki spółek z branży energetycznej raczej będą miały tendencje do pogarszania się. Chociaż poczekajmy, bo może okazać się, że rynek znowu jest zbyt pesymistycznie nastawiony.

d4c1h1q

Podziel się opinią

Share
d4c1h1q
d4c1h1q