Trwa ładowanie...
d3zaqjx
d3zaqjx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

SRK: proces negocjacji ws. sprzedaży Brzeszcz parę dni dłuższy

Proces negocjacji z oferentami dotyczących sprzedaży kopalni Brzeszcze przedłuży się o dwa-trzy dni; umowa sprzedaży zamiast pierwotnie planowanego 25 września ma zostać podpisana do końca miesiąca - poinformowała w poniedziałek Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zaqjx

Wstępne oferty na kupno kopalni Brzeszcze złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Negocjacje z oferentami trwają od połowy miesiąca.

W poniedziałek rzecznik SRK Witold Jajszczok poinformował PAP, że negocjacje dotyczące sprzedaży zakładu wchodzą w decydującą fazę - dyskutowane są sprawy wielkości zatrudnienia i kwestie socjalne, a także problemy dotyczące wielkości przyszłych inwestycji i poziomu produkcji.

Jajszczok zaznaczył, że we wtorek SRK organizuje trójstronne spotkanie, na którym omówiony i przedstawiony zostanie związkom obecny stan negocjacji w zakresie dotyczącym wielkości zatrudnienia, spraw pracowniczych i socjalnych. Mają w nim uczestniczyć przedstawiciele właściciela kopalni, czyli SRK, potencjalnych inwestorów oraz strona społeczna.

d3zaqjx

"To sprawy, które do tej pory negocjowaliśmy pomiędzy Spółką, a potencjalnymi inwestorami. Tę ofertę chcemy przedstawić, zakomunikować. Ona nie będzie negocjowana, choć oczywiście nie wykluczamy, że związki zawodowe będą miały swoje zdanie, które zostanie wzięte pod uwagę, ale nie nazwałbym tego +trójstronnymi negocjacjami+" - zastrzegł rzecznik SRK.

"Tu negocjacje muszą odbyć się między jednym właścicielem, a drugim" - podkreślił dodając, że w negocjacjach uczestniczą cały czas wszyscy trzej oferenci.

Jajszczok przypomniał, że według pierwotnych założeń, które zostały umieszczone też w sierpniowym ogłoszeniu przetargowym, negocjacje zostaną zakończone do 21 września, a umowa sprzedaży zostanie podpisana do 25 września. "Widzimy, w związku z tym, jak przebiegają negocjacje, że jeszcze dwa-trzy dni to dłużej potrwa. Mamy jeszcze czas do końca miesiąca" - zaznaczył przedstawiciel SRK nawiązując do terminu określonego w styczniowym porozumieniu rządu ze stroną społeczną.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

d3zaqjx

Jedna z firm, które złożyły ofertę na kupno kopalni Brzeszcze - FTF Columbus SA - należy do przedsiębiorcy i rajdowca Michała Sołowowa, wymienianego w rankingach najbogatszych Polaków.

Innym oferentem jest Węglokoks Kraj, który kontynuuje działalność Zakładu Wzbogacania Węgla Julian w Piekarach Śląskich. 8 maja 2015 r. w skład tej spółki weszły już dwie kopalnie KW - Bobrek i Piekary, zatrudniające łącznie ok. 2900 pracowników.

Z kolei RSG to spółka celowa Tauronu, założona po ogłoszeniu przetargu na kopalnię Brzeszcze. Właścicielami spółki będą: Tauron oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. MARR i ZEW Niedzica zobowiązały się do objęcia udziałów w RSG, tak, aby struktura udziałowców RSG była następująca: Tauron 40 proc., ZEW Niedzica - 40 proc. i MARR - 20 proc. Kapitał zakładowy RSG wyniesie do 150 mln zł.

W maju Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze, w sierpniu określił jednak warunki brzegowe - jednym z nich było ogłoszenie przetargu. Zarząd Tauronu zaznaczył również m.in., że przed ostatecznym kupnem aktywów SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację. Tauron podkreśla też, że nabycie części aktywów nastąpi pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej spółki Tauron Polska Energia.

d3zaqjx

Zgodnie z jednym z załączników styczniowego porozumienia rządu ze związkami zarząd SRK zobowiązał się, w przypadku nie dojścia do skutku zbycia Brzeszcz na rzecz potencjalnego inwestora, do przeniesienia tego zakładu do tzw. Nowej KW.

W struktury NKW ma trafić większość zakładów Kompanii Węglowej. Jej zaczątkiem jest spółka Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy. Kilka miesięcy temu KW podpisała z nią umowę przedwstępną ws. sprzedaży tzw. czterech zorganizowanych części kopalń KW: Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice i Chwałowice. Spółka ostatecznie ma zostać utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się dotychczas w strukturach KW i kilku innych zakładów spółki.

W maju br. KW sfinalizowała sprzedaż Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do SRK kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat.

Na początku września Rada Ministrów zgodziła się na przekazanie niewielkich pakietów akcji PZU, PGE i PGNiG do Towarzystwa Finansowego Silesia. Dzięki temu zabiegowi, mają znaleźć się pieniądze na restrukturyzację Nowej KW. Struktura kapitałowa Nowej KW ma się zmieniać, ale w wersji wyjściowej udział w niej - poza Silesią (1,2 mld zł wkładu: 200 mln środków własnych plus 1 mld zł finansowania zaciągniętego pod akcje SP) - mają mieć Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (300 mln zł) i Węglokoks (700 mln zł z konwersji długu KW).

d3zaqjx

Podziel się opinią

Share

d3zaqjx

d3zaqjx