Środki na komary! Które kupić? Czym jest DEET? Czy DEET szkodzi ludziom?

Tną cię komary i nie możesz się od nich opędzić? Nienawidzisz tych zajadłych krwiożerczych brzydali? Mamy dla ciebie złą i niestety, jeszcze gorszą wiadomość! Zła jest taka, że w ostatnich tygodniach jest jednocześnie ciepło i wilgotno, więc mnożą się na potęgę. A gorsza wiadomość jest taka, że idą znów deszczowe dni, a po nich słońce! Komarów i robactwa będzie więc jeszcze więcej! Szykujmy się na prawdziwą gehennę. I wykujmy na blachę kilka cennych porad, jak z komarami walczyć.

Środki na komary! Które kupić? Czym jest DEET? Czy DEET szkodzi ludziom?
Źródło zdjęć: © biborg, sxc.hu, lic. CC

25.06.2013 | aktual.: 25.06.2013 08:01

Naukowcy przyznają, że tegoroczna pogoda sprzyja ich rozmnażaniu. – Duża wilgotność i parność to warunki idealne dla komarów – przyznaje dr Andrzej Palaczyk, entomolog z Krakowa. Długa zima i bardzo deszczowa wiosna sprawiły, że praktycznie w każdej dłużej stojącej kałuży lęgnął się dziś larwy komarów. Ostatnie upalne dni tylko przyśpieszyły ten proces. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy posesji sąsiadujących z łąkami, lasami i zbiornikami wodnymi. Tam owady mnożą się na potęgę.

Ci mali krwiopijcy mogą nam poważnie zepsuć humor w nadchodzące letnie dni. – Już teraz jest ich znacznie więcej niż w zeszłym roku. Zapowiadane burze sprawią, że komarów będzie jeszcze więcej – ostrzega dr Palaczyk.

To lato może być naprawdę nie do zniesienia z powodu inwazji owadów. Pozostaje nam więc uzbroić się w anielską cierpliwość na irytujące bzyczenie i swędzące bąble. Niestety komary, jak wszystkie owady, z czasem uodparniają się na preparaty chemiczne, które mają przed nimi chronić. Chcąc skutecznie bronić się przed owadami środkami dostępnymi w aptece, musimy zainwestować w preparaty zawierające wysokie stężenie związku DEET, którego komary boją się najbardziej.

Deszczowa i parna pogoda sprzyja nie tylko komarom. W takich warunkach chętnie lęgnie się także inne robactwo. Szczególnie uciążliwe są cuchnące krocionogi!

– Włażą do domu, do kuchni, do łóżek! Codziennie o świcie muszę czyścić ściany całego domu – żali się Bolesław Sterliński (79 l.) z Krakowa. Te ohydne wije wydzielają niebezpieczne benzochinony, które są silnie trujące! Przenoszą także liczne chorobotwórcze bakterie. Co gorsza, śmierdzące robaki są odporne na większość środków chemicznych. Walka z nimi przypomina walkę z wiatrakami. Jedyny sposób na ich czasowe pozbycie się, to mechaniczne zbieranie pełzającego po ścianach robactwa. Sterliński przyznaje, że nawet tak zebrane krocionogi nie jest łatwo zabić. Trzeba je palić, zakopywać lub zalewać denaturatem!

Jak bronić się przed komarami:

Środki chemiczne

Kupując je w aptece zwróćmy uwagę na stężenie preparatu DEET, jaki zawierają. By środek był skuteczny, musi być ono jak najwyższe. Podobnie jak stężenie środka chemicznego IR3535.

Czym jest DEET? To jeden z najskuteczniejszych związków chemicznych odstraszających owady. N,N-Dietylo-m-toluamid działa skutecznie na stawonogi gryzące ludzi np. komary, meszki, kleszcze. Nie jest szkodliwy dla ludzi, ale przyjęto, że nie wolno go stosować u dzieci do 2 miesiąca życia.

Siatki ochronne

By zapobiec wlatywaniu komarów do pomieszczeń, warto zainwestować w ochronne siatki na okna i drzwi. Ważne, by siatka była jak najdrobniejsza. To zabezpieczenie będzie skuteczne, tylko wtedy, gdy siatkę założymy szczelnie.

Olejki eteryczne

Komary nie znoszą silnych zapachów eterycznych. Dlatego warto bronić się przed nimi olejkami roślinnymi. Skutecznie odstrasza je olejek waniliowy, miętowy, eukaliptusowy i olejek z kocimiętki.

Szare mydło

Tym co przyciąga komary jest światło i zapach człowieka. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest mycie się szarym mydłem. Po takiej kąpieli człowiek nie wydziela przyciągającego owady zapachu.

Pomidory

Gałązki pomidora wydzielają zapach, który odstrasza komary. Możemy zatem powiesić nieopodal okna kilka gałązek tej rośliny. Szczególnie przy silniejszych podmuchach wiatru, zapach będzie zniechęcał komary.

Nie ubieraj się na ciemno

To bardzo ważne. Ciemne kolory przyciągają insekty. Dlatego lepiej założyć na siebie jaśniejsze ubrania. Dobrze, by była to odzież oddychająca, w której nie będziemy się pocić. To właśnie wydzielany przez człowiek w pocie kwas mlekowy najbardziej przyciąga komary.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także