Trwa ładowanie...
d2e6b69

Steinhoff: Zmiany w Tauronie to 'ręczne sterowanie' i uleganie naciskom górników

Warszawa, 01.10.2015 (ISBnews) - Odwołanie zarządu Taurona Polska Energia wynika z fiaska rozmów na temat przejęcia kopalni Brzeszcze, na którym zależało Skarbowi Państwa i stanowi próbę "ręcznego sterowania" i ulegania naciskom naciskom strajkujących górników, uważa były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Share
d2e6b69

"Jeśli u podstaw tej decyzji leżało fiasko rozmów przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) i Taurona ws. przejęcia kopalni Brzeszcze - a tak nagła zmiana bardzo kompetentnych władz spółki na to wskazuje - to jest to próba ręcznego sterowania i niedopuszczalnego wywierania nacisków na zarządy spółek skarbu państwa przez MSP" - powiedział Steinhoff w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że wysoko ocenia kompetencje członków zarządu Taurona.

"Tak nagłe ich odwołanie oznacza, że MSP lekceważy decyzje zarządów działających w oparciu o kodeks spółek prawa handlowego, zarządów które nie chciały działać pod dyktando MSP. Jest to wyjście poza ład korporacyjny. Na takich decyzjach kadrowych MSP nie zbuduje autorytetu" - dodał były wicepremier.

d2e6b69

Podkreślił, że wielokrotnie wskazywał na to, że rząd nie podejmuje racjonalnych działań związanych z restrukturyzacją górnictwa.

"Zamiast redukować koszty związane z funkcjonowaniem nierentownych mocy produkcyjnych, próbuje się je przerzucać na spółki skarbu państwa, na elektroenergetykę, ulegając naciskom strajkujących ze wzmożoną siłą przed wyborami związkowców - a na tym straci i gospodarka, i obywatele" - podsumował Steinhoff.

Rada nadzorcza Tauron Polska Energia odwołała dziś ze stanowisk zarząd spółki z prezesem Dariuszem Luberą i powołała nowy zarząd z Jerzym Kurellą jako prezesem.

Wczoraj SRK podała, że negocjacje pomiędzy nią a firmą RSG, dotyczące sprzedaży części zakładu górniczego w Brzeszczach zostały bezterminowo zawieszone "w związku z nieuzgodnieniem treści przedwstępnej umowy warunkowej".

d2e6b69

Wcześniej SRK zdecydowała o przedłużeniu negocjacji w sprawie sprzedaży kopalni Brzeszcze do środy, 30 września. Rozmowy prowadzone są już tylko z RSG - spółką celową, w której udziały mają objąć Tauron Polska Energia, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. Zgodnie z podpisanym w ub. tygodniu porozumieniem, FTF Columbus - spółka z grupy kapitałowej Sołowowa - może także przystąpić do RSG.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)

d2e6b69

Podziel się opinią

Share
d2e6b69
d2e6b69