Stopy proc. NBP bez zmian do końca 2011, prawdopodobnie także w 2012 - BGK (opinia)
12.09. Warszawa (PAP) - Bilans czynników przemawia za utrzymaniem niezmienionych stóp procentowych NBP przynajmniej do końca tego roku. Prawdopodobnie stabilizacja stóp potrwa...
12.09. Warszawa (PAP) - Bilans czynników przemawia za utrzymaniem niezmienionych stóp procentowych NBP przynajmniej do końca tego roku. Prawdopodobnie stabilizacja stóp potrwa także przez cały rok 2012 - uważają ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego.
"Po wakacyjnej przerwie do swych spotkań decyzyjnych powróciła Rada Polityki Pieniężnej. Na wrześniowym posiedzeniu stopy pozostały niezmienione, a RPP dała wyraźny sygnał, że jeszcze jest zbyt wcześnie, aby rozważać obniżki stóp. Rada dostrzegła zmianę bilansu ryzyk w kierunku niższej inflacji, jednak podkreśliła, że jej spadek nie jest jeszcze gwarantowany. Tak jak oczekiwaliśmy, zaznaczyła nawet, że nie wyklucza podniesienia stóp, gdyby powrót inflacji do celu był zagrożony. Naszym zdaniem, bilans czynników przemawia za utrzymaniem niezmienionych stóp procentowych przynajmniej do końca roku, choć prawdopodobnie stabilizacja tego elementu polityki monetarnej potrwa także przez cały rok 2012" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z BGK.
W ich opinii za ostrożnością w luzowaniu polityki pieniężnej przemawia przede wszystkim niestabilna sytuacja na światowych rynkach finansowych, której efektem jest obserwowane obecnie osłabienie złotego.
"Obniżając stopy procentowe, lub nawet dopuszczając do dużego zwiększenia oczekiwań na obniżki stóp, RPP ryzykowałaby pogłębienie procesu deprecjacji, co mogłoby być zagrożeniem zarówno dla inflacji, jak i stabilności wzrostu gospodarczego, choćby poprzez mechanizm transmisji związany z kredytami walutowymi" - napisali.
"Po drugie, obniżeniu stóp w krótkim okresie nie będą też sprzyjać wciąż niezłe dane makro za trzeci kwartał, w szczególności niewiele tylko gorszy niż w pierwszym półroczu wzrost PKB" - dodali.
"Po trzecie, zbyt wczesna redukcja stóp procentowych mogłaby w przypadku nawrotu inflacji poważnie nadszarpnąć wiarygodność RPP. W tym kontekście przyjęcie postawy wyczekującej i ewentualne spóźnienie się z obniżkami stóp wydaje się mniejszym i znacznie bardziej akceptowalnym ryzykiem" - uważają ekonomiści z BGK.
Zaznaczają oni, że podobnie jak przed miesiącem, ryzyka związane z poziomem inflacji i wzrostu gospodarczego leżą w większości po stronie sprzyjającej poluźnieniu polityki monetarnej.
"Wyjątkiem są tu ewentualne zmiany w systemie podatkowym, które mogą wejść w życie na przełomie roku, gdyby ze względu na sytuację międzynarodową konieczne stało się szybsze obniżanie deficytu. Z tego powodu nie można całkowicie wykluczyć, że w 2012 roku dojdzie jednak do obniżki stóp procentowych, lecz naszym zdaniem prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza jest małe" - napisali.(PAP)
jba/ ana/