Trwa ładowanie...
d4f1ixo

Strata PGNiG w IV kw '08 spowodowana wysokimi kosztami zakupu gazu (opis2)

2.3.Warszawa (PAP) - Strata PGNiG w czwartym kwartale 2008 roku
spowodowana była przede wszystkim wysokimi kosztami zakupu gazu z
importu, które nie były odzwierciedlone w...

Share
d4f1ixo

2.3.Warszawa (PAP) - Strata PGNiG w czwartym kwartale 2008 roku spowodowana była przede wszystkim wysokimi kosztami zakupu gazu z importu, które nie były odzwierciedlone w taryfie na sprzedaż surowca - poinformował PGNiG w prezentacji do wyników.

PGNiG zanotował 310 mln zł straty netto za IV kwartał 2008 roku. Tak słabego wyniku nie przewidywał żaden z analityków. Konsensus zakładał 63,2 mln zysku, a najbardziej pesymistyczna z prognoz przewidywała, że gazowa spółka będzie miała w czwartym kwartale ubiegłego roku 113 mln zł straty.

PGNiG poinformował, że w IV kwartale koszty zakupu gazu z importu wzrosły o 79 proc. do 4,4 mld zł, przy porównywalnych wolumenach.

d4f1ixo

"W wyniku dużej rozbieżności między ceną zakupu gazu z importu, a taryfą na paliwo gazowe oraz osłabienia polskiej waluty marża na sprzedaży gazu wysokometanowego w ostatnim kwartale minionego roku spadła do poziomu minus 29 proc., podczas gdy rok wcześniej marża ta wyniosła plus 9 proc" - podał PGNiG.

"Ponadto na ujemny wynik w dużym stopniu wpłynęło głębokie osłabienie się złotówki w trakcie IV kwartału ubiegłego roku" - napisano w prezentacji.

PGNiG poinformował, że spadek marży na sprzedaży gazu wysokometanowego to efekt niższego poboru gazu z magazynów w IV kwartale 2008 w porównaniu do 2007 roku, oraz mniejszego o 4 proc. wydobycia gazu.

Spółka w IV kwartale zanotowała 603 mln zł straty na działalności operacyjnej, co według PGNiG wynika ze wzrostu kosztów operacyjnych.

d4f1ixo

Wynik na działalności finansowej spadł do 16 mln zł w IV kw.'08 z 41 mln zł rok wcześniej, głównie z powodu aktualizacji wartości inwestycji, związanej z rozwiązaniem odpisu na pożyczki w dewizach na kwotę minus 20 mln zł.

PGNiG w IV kw. zanotował 8 proc. spadek wydobycia ropy do 138 tys. ton., ale przychody ze sprzedaży ropy, z powodu spadku cen, spadły do 145 mln zł, czyli o 39 proc.(PAP)

pif/ gor/

d4f1ixo

Podziel się opinią

Share
d4f1ixo
d4f1ixo