Trwa ładowanie...

Strażnik więzienny najbardziej stresującym zawodem w Wielkiej Brytanii. A w Polsce?

Naukowcy z Unieversity of Manchester przebadali przedstawicieli różnych zawodów. Badanie miało na celu ustalenie poziomu stresu, jaki łączy się z uprawianiem ich profesji. Okazało się, że najbardziej stresującym zawodem jest strażnik więzienny. Zaraz za nim znaleźli się: policjant i ratownik medyczny.
Share
Strażnik więzienny najbardziej stresującym zawodem w Wielkiej Brytanii. A w Polsce?
Źródło: sxc.hu
d2p1bv5

Co ciekawe w brytyjskim badaniu wśród najbardziej stresujących zawodów znalazł się też dentysta i monter. A jak jest ze stresogennością zawodów w Polsce? Na ten temat badania przeprowadził OBOP. Ankieterzy zapytali Polaków, jaki zawód należy do najbardziej stresujących. Pierwsze miejsce w rankingu zajął lekarz, następnie - nauczyciel i policjant. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: pilot, kierowca, strażak, prawnik, górnik, szef zespołu, makler giełdowy, piosenkarz lub aktor, biznesmen, dziennikarz, polityk i saper.

Czy badania odpowiadają rzeczywistości? A może stres jest problemem indywidualnym?

- Najbardziej zestresowani są nauczyciele i osoby prowadzące własną działalność. Lekarze wydają nauczycielom setki rocznych zwolnień na poratowanie zdrowia. Pedagodzy najczęściej cierpią z powodu nerwic i depresji. Choroby somatyczne są w mniejszości. Zestresowani są też biznesmeni, tyle że ich raczej nie stać na długotrwały urlop. Stąd choroby spowodowane stresem wśród osób prowadząc własny interes, nie są tak dobrze udokumentowane, jak w przypadku nauczycieli. To obserwacje psychiatrów, z którymi współpracuję - mówi Łukasz Wykosiński, psycholog, współpracuje z inspekcją pracy.

(toy)/JK

d2p1bv5

Podziel się opinią

Share
d2p1bv5
d2p1bv5