Trwa ładowanie...

Superwydajny procesor z Polski na targach CeBIT

Zaprojektowany w Bytomiu superwydajny procesor w bardzo popularnym w elektronice standardzie 80C51 będzie prezentowany w marcu na targach CeBIT w Hanowerze. To jedna z najważniejszych imprez w branży nowych technologii.

Superwydajny procesor z Polski na targach CeBITŹródło: Intel
d2t4svu
d2t4svu

Architektura procesora DQ80251 została opracowana pod koniec ubiegłego roku w bytomskiej firmie Digital Core Design. Sam procesor jest już sprzedawany - na zasadzie sprzedaży licencji architektury. Klienci zgłaszają się do projektantów pytając o możliwość dostosowania procesora do ich potrzeb - po czym po przygotowaniu konkretnej konfiguracji kupują licencję, by zlecić produkcję u któregoś z wyspecjalizowanych w tym wytwórców.

Jak poinformował PAP Tomasz Ćwienk z Digital Core Design, flagowy obecnie produkt firmy zostanie zaprezentowany w dniach 6-10 marca na targach CeBIT - w ramach Polskiego Stoiska Narodowego. W pierwszych dniach imprezy goście targów będą mogli porozmawiać z projektantami bardzo wydajnego - w swoim standardzie - mikroprocesora.

Mimo że koncern Intel opracował podstawę standardu, w którym powstał DQ80251, jeszcze w latach osiemdziesiątych ub. wieku, to nadal jedno z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w najróżniejszych urządzeniach elektronicznych - od satelitów, przez automatykę przemysłową, odbiorniki gps czy telewizory, po zabawki.

Choć nie jest to standard stosowany w komputerach osobistych, liczba produkowanych zgodnie z nim kontrolerów wielokrotnie przewyższa liczbę bardziej zaawansowanych urządzeń dla komputerów. Jego utrzymująca się popularność wynika m.in. z uniwersalności, niezawodności i możliwości rozbudowy. Tylko nasza firma dostarczyła już na rynek ok. 250 mln takich procesorów - zaznaczył Ćwienk.

d2t4svu

- Nasze najnowsze rozwiązanie przekracza jednak pewne bariery, jeśli chodzi o wydajność - zbliża się pod tym względem do bardziej zaawansowanych architektur. Ten procesor umożliwia wykonywanie większej liczby operacji w krótszym czasie, przy mniejszym zużyciu energii - a to kluczowe elementy w każdym zadaniu urządzenia elektronicznego - podkreślił przedstawiciel Digital Core Design.

Bytomscy programiści chwalą się wynikami standaryzowanych testów wydajności, z których wynika, że ich procesor jest ponad 56-krotnie szybszy od bazowego standardu Intela oraz o co najmniej 70 proc. bardziej wydajny od najlepszych konkurencyjnych rozwiązań.

Oznacza to, że stosując DQ80251 w zabawce elektronicznej, można przewidzieć dla niej więcej skomplikowanych funkcji, a baterie będą wystarczać na dłużej, niż przy innych procesorach. Podobnie sprawa przekłada się na bardziej skomplikowane urządzenia. Ważną zaletą opracowanego w Bytomiu procesora jest także brak potrzeby stosowania zewnętrznego chłodzenia, z reguły koniecznego np. przy współczesnych procesorach dla komputerów.

Bytomska firma Digital Core Design - założona przez absolwentów Politechniki Śląskiej - działa od 1999 r. Jej głównym obszarem działalności jest projektowanie wyspecjalizowanych układów scalonych - jest producentem tzw. IP Core, czyli rdzeni oraz tzw. SoC, czyli kompletnych układów. Wśród jej klientów są m.in. Intel, Siemens, Philips, Toyota, Osram, General Electric, Silicon Graphics, Rafael czy Sagem.

d2t4svu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t4svu