Trwa ładowanie...

Świadczenia dla rodziców w 2017 roku. Zobacz, co przysługuje po narodzinach dziecka

500 plus, becikowe, kosiniakowe, czy program 4 tys. za życiem - o to najpopularniejsze.

Świadczenia dla rodziców w 2017 roku. Zobacz, co przysługuje po narodzinach dziecka
d36zvou
d36zvou

500+, becikowe, kosiniakowe czy program za życiem - na takie świadczenia może liczyć rodzic po narodzinach potomstwa. Do tego zasiłki rodzicielskie. Przypominamy te najpopularniejsze systemy wsparcia rodziców.

Bezpośrednio w związku z urodzeniem się dziecka w Polsce rodzicom przysługuje pomoc finansowa. Jednym z najpopularniejszych zastrzyków gotówki dla powiększonej o noworodka rodziny jest jednorazowa zapomoga 1000 zł, czyli tak zwane becikowe.

Mogą z niego skorzystać tak rodzice, jak i opiekunowie prawni oraz tzw. opiekunowie faktyczni, czyli przejmujący opiekę równocześnie ze złożonym wnioskiem o adopcję. Warunkiem uzyskania tej zapomogi jest wysokość dochodu netto rodziny. Nie może on przekroczyć 1922 zł na osobę w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim w urzędzie miasta czy ośrodku pomocy społecznej trzeba złożyć jednak w ciągu 12 miesięcy od narodzin lub przysposobienia dziecka. Szczegółowo na ten tematpisaliśmy w WP money. ##500+ Kto może liczyć na finansowanie? Rodzice i opiekunowie prawni aż do ukończenia przez syna czy córkę 18 lat. Rząd przyznaje 500 zł na drugie i kolejne dziecko bez kryterium dochodowego. Aby wsparcie mogła natomiast uzyskać rodzina z jednym potomkiem, dochód netto nie może przekroczyć 800 zł na osobę. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, limit
automatycznie wzrasta do 1200 zł. Do wniosku - w tym przypadku - należy dołączyć oświadczenie o dochodach (m.in. o zarobkach, rencie, alimentach czy pomocy socjalnej).

Co ważne, dokument trzeba składać raz do roku. Pierwszy okres rozliczeniowy wyjątkowo trwa od 1 kwietnia 2016 roku do 30 września 2017 roku. Dopiero po tym terminie rodzice będą musieli pomyśleć o wypełnieniu kolejnego wniosku. W kolejnych latach program będzie rozliczany od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Chcesz wiedzieć więcej na temat programu 500+? Zajrzyj do kompendium wiedzy WP money.

Rys. Izabela Procyk-Lewandowska ##Świadczenie rodzicielskie, czyli tzw. "kosiniakowe" Od 2016 roku studenci, bezrobotni, przedsiębiorcy czy osoby na umowach cywilno-prawnych mogą ubiegać się o 1000 zł miesięcznie na dziecko. Tzw. "kosiniakowe" (od pomysłodawcy, byłego ministra pracy Waldemara Kosiniaka-Kamysza) to propozycja dla rodziców, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. Druk wymagany do uzyskania zapomogi znajdą w każdym Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Podobnie jak w przypadku powyższych świadczeń, dokument mogą też złożyć drogą elektroniczną. Mają na to 3 miesiące od dnia narodzin dziecka. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

d36zvou

Rodziny z jednym dzieckiem otrzymują świadczenie przez 52 tygodnie od jego narodzin. Jeśli na świat przyjdzie więcej noworodków, pieniądze mogą być pobierane od 65 tygodni (dwójka), przez 67 tygodni (trojaczki) i 69 tygodni (czworaczki), aż po 71 tygodni przy pięciorgu i więcej. "Kosiniakowe" jest przyznawane niezależnie od dochodu w gospodarstwie domowym. ##4000 zł na dziecko. Efekt ustawy "Za życiem" 12 miesięcy od momentu narodzin - tyle czasu mają na złożenie wniosku rodzice, którzy ubiegają się o świadczenie na chore dziecko. Z początkiem 2017 roku weszła w życie Ustawa o wspieraniu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Zgodnie z nowymi przepisami, gdy na świat przyjdzie noworodek z ciężkim upośledzeniem lub chorobą zagrażającą życiu (powstałym w trakcie rozwoju prenatalnego lub porodu), przysługuje jednorazowe wsparcie w wysokości 4000 zł. Tu zobaczysz, jak złożyć wniosek.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą też w dalszym ciągu liczyć na świadczenie pielęgnacyjne. W tym roku wynosi ono 1406 zł netto miesięcznie. Kiedy można się o nie ubiegać? Gdy rodzic zrezygnował z pracy na rzecz opieki nad chorym synem lub córką. Wsparcie finansowe przysługuje, jeśli niepełnosprawność osoby powstała zanim ukończyła ona 18 lat lub 25 lat (w przypadku ucznia czy studenta). Każdy, kto korzysta z tej formy pomocy, ma także opłacane składki na ubezpieczenie społeczne. ##Dodatek do zasiłku rodzinnego? Wniosek o zasiłek rodzinny i dodatki mogą składać rodzice, opiekunowie prawni i faktyczni, a także osoby pełnoletnie, które się uczą i nie są na utrzymaniu rodziców.

Aktualnie wysokość świadczenia wynosi on 95 zł miesięcznie na dziecko do 5 lat. Dziecko w przedziale wiekowym od 5 do 18 lat dostanie 124 zł miesięcznie, a 135 zł miesięcznie na osobę pełnoletnią do ukończenia 24. roku życia. ##O innych świadczeniach przeczytasz tutaj ##
W ciągu 12 miesięcy od narodzin (lub przysposobienia) dziecka

d36zvou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36zvou